Home >Akce >KALENDÁŘ AKCÍ >ŽALMAN a spol.

ŽALMAN a spol.

21.Říjen2021
ŽALMAN a spol.

Národní dům

Koncerty
Začátek představení:
19:00
Vstupné:
210,- Kč/ 230,- Kč/ 250,- Kč

Koncert české folkové kapely ve složení Pavel Lohonka, Michaela Hájková, Petr Novotný a Petr Havrda.

V letošním roce se kapela chystá na důležitý předěl v Žalmanově životě a kariéře – 75. narozeniny, které Pavel Žalman Lohonka oslavil v březnu 2021. 

Žalman se na českých (a přilehlých) pódiích vyskytuje už od roku 1968, nejprve jako člen skupiny Minnesengři – důležitého uskupení pro další vývoj a formování české folkové scény – a od roku 1982 jako lídr vlastního sdružení Žalman & Spol. 
Kapelou za dobu její historie prošla řada vynikajících muzikantů, z nichž mnozí se později odrazili k samostatné sólové kariéře (za všechny jmenujme např. Pavlínu Jíšovou nebo Lenku Slabou). V současnosti vedle Žalmana na pódiu jsou zpěvačka Michaela Hálková, kytarista Petr Havrda a basista Petr Novotný (ten už od roku 1994).

Pavel Lohonka právem patří mezi české folkové legendy a je jedním z tvůrců, kteří ovlivnili dnešní podobu české folkové scény. S Minnesengry nahrál 9 alb a později vydal dalších 19 autorských desek a 7 výběrů. Na nich lze nalézt více než 250 písní. Zasloužil se o popularizaci lidových, zejména jihočeských písní, některé z nich tak dostaly příležitost zlidovět podruhé. Pro jeho tvorbu je charakteristická pracovitost, cílevědomost a pokora, díky nimž se stal dobrým příkladem pro mnohé mladé folkové skupiny. Před časem byl první folkovou stálicí, která se zapojila do hnutí FOLK ŽIJE! Ztotožňuje se totiž s jeho cílem – přibližovat lidem folkový žánr a při tom zároveň upozornit na mladou folkovou generaci, která vyrostla zcela mimo pozornost médií...

Koncert proběhne dle aktuálně platných hygienických nařízení.