cz en fr es

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Malovaný dům

Nárožní dům (č. 53) na Karlově náměstí se sgrafitovou fasádou patří mezi nekrásnější a neznámější historické domy v Třebíči. Dům nechal postavit na konci 16. století italský kupec Francesco Calligardo a zřídil v něm obchod s koloniálním zbožím. Proto se dlouho užívalo názvu Františkovský dům.

Italští stavitelé svému krajanovi vystavěli nádhernou renesanční budovu s arkýřem a bohatě ji vyzdobili sgrafity, která zobrazují převážně lovecké výjevy a biblické postavy. Francescovi se obchodně příliš nedařilo a po jeho smrti prodal dům Francescův bratr Mikuláš Calligardo ze Šenfeldu Janu Jankovi Strážnickému za 1 200 zlatých. Ale ani jemu ani dalším vlastníkům dům obchodnické štěstí nepřinesl. Na nemovitosti vázly stále větší dluhy, které její držitelé nedokázali splácet. Snad byla konkurence ze strany židovských obchodníků a překupníků pro třebíčské měšťany příliš silná. Úpadek jednotlivých majitelů Františkovského (Malovaného) domu jakoby se odrazil i na jeho vnějším vzhledu. Sgrafita byla zabílena a ještě na počátku 20. století nikdo netušil, co se ukrývá pod omítkou domu. Překrásnou výzdobu objevil až Josef Kozlanský, profesor kreslení na třebíčském gymnáziu, který se podílel i na její obnově (1903). Figurální sgrafito znázorňuje v podřímsí řadu loveckých výjevů lva a lovce. Meziokenní výzdobu tvoří biblické výjevy a postavy světic. Uprostřed je patriarcha Abrahám, jak chce obětovat syna Izáka. Arkýř zdobí obrazy mužů v krojích 16. století, boční průčelí do Hasskovy ulice postavy s loveckou výzbrojí. Vše doplňuje rostlinná ornamentální výzdoba. Františkovský (Malovaný) dům dnes patří mezi nejznámější stavební památky města.

Pověst a částečně i skutečnost: Francesco Calligardo jezdil s otcem do Třebíče na trhy. A jednou k němu na trhu přišla dívka, do které se zamiloval. Jeho tatínkovi se to ale nelíbilo a tak musel syn zpátky do Itálie. Za čas začal otec stonat a už nemohl se synem jezdit. Myslel si, že Francesco již na svou lásku zapomněl a poslal ho znovu i do Třebíče. Jenže Francesco na Aničku (tak se jeho láska jmenovala) nezapomněl, a když ji tady znovu uviděl, tak už se zpátky do Itálie nevrátil, domů poslal jen své služebnictvo. Aničku si vzal za manželku a postavil pro ni právě tento dům. Říká se, že tento dům všechny zruinuje. A to proto, že je postaven z lásky a v lásce se penězům nedaří.

 

<< zpět

 

Městské kulturní středisko Třebíč
Třebíč
Strukrurální fondyKraj Vysočina

Tento projekt je spolufinancován
Evropskou unií a Krajem Vysočina.

2011 Webhosting, webdesign - mcrai.eu