Home >Co vidět >Památky >Městská věž

Městská věž

Nejvyšší dominanta města Třebíče stojí u kostela sv. Martina. Její historie sahá k roku 1335 a je spojena s markrabětem Karlem, pozdějším českým králem a římským císařem Karlem IV.

Věž byla postavena jako součást městského opevňovacího systému a sloužila ke šturmování. Za svou historii byla několikrát poničena požáry, vichřicemi a po dobytí města uherským králem Matyášem Korvínem v roce 1468 ustála díky pevným základům snahu uherských vojáků o její podkopání a převrácení. Po opravách v roce 1997 byla věž zpřístupněna veřejnosti a od té doby se můžete po zdolání 162 schodů dívat na město a třebíčské památky UNESCO z výšky 35 m.

Ve věži na úrovni ochozu se nachází byt, kde bydlel hlásný, trubač a poté i věžník. Měli za úkol ohlašovat pravidelný čas do všech stran. Podle pověsti se v Třebíči troubilo pouze do tří stran. Ve zvonici pod bytem jsou umístěny památné zvony. Dva z nich se zachovaly z bývalého bratrského sboru na Jejkově. Třetí, jménem Svatopluk, sloužil ke zvonění jinověrcům.

To, že věž stojí dodnes, je důkazem pečlivé práce, a proto se dnes městská věž v Třebíči může chlubit nejen svojí výškou 75 m, ale i největšími namontovanými věžními ciferníky v republice.

Celý text

Kontakt na průvodce

v době provozu

tel.: +420 775 707 502
e-mail: vez@mkstrebic.cz
web: www.visittrebic.eu

Otevírací doba

květen - září

pondělí - neděle  10:00-12:00 a 13:00-18:00

Vstupné

plná cena         30 Kč
snížená cena   15 Kč

Poznámka

Mimosezonní prohlídky je nutné objednat 3 dny předem pro minimálně 5 osob v rámci otevírací doby TIC Národní dům na tel.: +420 568 610 021. Ceny se řídí mimosezonním ceníkem. V prosinci z bezpečnostních důvodů prohlídky neprobíhají.

Napište nám

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Doplňující informace:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit