cz en fr es

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Třebíčskem pěšky

Okres Třebíč je protkán celkem 524,5 km značených tras pro pěší, které jsou značeny ve čtyřech různých barvách, dle důležitosti a významnosti. Můžete se tak vydat na výlety různé délky a náročnosti a poznat přírodu Třebíčska.

Správou tras, jak pro pěší tak i cyklotras, je na území města Třebíče a jeho okolí pověřen Klub českých turistů (KČT). KČT také pravidelně pořádá turistické akce jako pochody a výlety. Více informací najdete na stránkách Klubu českých turistů kct.cz.

ZNAČENÉ TURISTICKÉ TRASY PROCHÁZEJÍCÍ MĚSTEM TŘEBÍČ:

Směr trasy Barva trasy
Červená Řečice =>Pelhřimov=>Jihlava=>Třebíč=>Ivančice=>Radostice
Třebíč=>Ptáčov=>Trnava=>Nárameč=>Budišov=>Oslava=>Tasov=>Jabloňov=>Ořechov=>Osová Bitýška=>Záblatí=>Nové Sady=>Velká Bíteš=>Veverská Bitýška=>Tišnov=>Kunštát=>Letovice=>Boskovice
Třebíč=>Okřešice=>Horní Vilémovice=>Rudíkov=>Nárameč=>Kojatín=>Pozďatín=>Studenecký rybník
Třebíč=>Mastník
Přírodním parkem Rokytná

Přírodním parkem Rokytná

Náročnost: Nenáročné (vhodné i pro rodiny s dětmi)
Délka: 1/2 dne

Spojení:
autobusem nebo vlakem (vlakové nádraží je vzdáleno 2 km od města) do stanice Jaroměřice nad Rokytnou (trať č. 241 Okříšky – Znojmo)

Z náměstí vycházíme po žluté turistické značce směrem obec Příštpo. Cesta nás nejprve vede městem, pak se stáčí do polí. Asi po 500 metrech od posledních obydlí míjíme  ,,Skautskou osadu“, která je ukryta mezi stromy na pravém břehu řeky Rokytné, z jedné strany oddělena řekou, z druhé strany náhonem k bývalému mlýnu.

 
 
Okolí zříceniny hradu Dub – řeka Oslava

Okolí zříceniny hradu Dub – řeka Oslava

Náročnost: Nenáročné (vhodné i pro rodiny s dětmi)

Délka: Celodenní

K této turistické odpolední procházce potřebujeme auto. Z Třebíče jedeme směrem na Budišov, odkud pokračujeme do Kamenné a dále po hlavní silnici směrem na Tasov. Silnice z Kamenné nás vede serpentinami dolů k řece Oslavě. Když přejedeme most, vidíme před sebou soubor staveb – Panský mlýn. Zde se nachází východiště naší odpolední procházky. Pod lípou necháme u rozcestníku auto a dáme se po modré a zelené turistické značce přes silnici po pravém břehu řeky. Nikam neodbočujeme (pozor, prochází zde kousek cyklotrasa) a jdeme kolem bublající řeky ke Stejskalovu mlýnu, který je však ohrazen a zde značky míří vlevo nahoru směrem ke zřícenině hradu Dub.

 
 
Trasa „Horní Oslavka“

Trasa „Horní Oslavka“

Náročnost: Náročné (vhodné pouze pro zkušené turisty)
Délka: 1/2 dne


Východištěm všech tří tras je historické město Náměšť nad Oslavou, kam se dostanete vlakem ze směru od Jihlavy i od Brna. V městě samotném je toho k vidění skutečně hodně: rozhodně si nenechte ujít dominantu Náměšťského zámku – původně gotického hradu, který byl v 15. století přestaven v pozdně gotickém stylu. V zámku najdete řadu expozic (např. koberců a tapiserií) ,dále také bohatě zásobenou zámeckou knihovnu či barokně vyzdobené komnaty. Pokud zavítáte do Náměště v létě, stojí za to navštívit zdejší Folkové prázdniny s nenapodobitelnou kulisou zámeckého nádvoří.
Pod zámkem přes řeku Oslavu projdete rovněž přes barokní kamenný most z roku 1737.

 
 
Trasa „Dobrá voda“

Trasa „Dobrá voda“

Náročnost: Nenáročné (vhodné i pro rodiny s dětmi)

Délka: 1/2 dne

Východištěm trasy je Třebíč u řeky Jihlavky a to u mostu, po němž vede obchvat východní části města. Po levém břehu jdeme okolo firem a autobazarů a u Palečkova mlýna přejdeme poslední třebíčský most u autodružstva a vstoupíme na louky na pravém břehu, kde na jedné straně nás povede řeka a po druhé železnice. Mineme splav u táborského mlýna a za železničním přejezdem můžeme zvolit alternativu pro rychlejší a kratší trasu.

 
 
Z Krahulova do Třebíče

Z Krahulova do Třebíče

Náročnost: Středně náročné (vhodné pro běžné turisty)
Délka: Celodenní

Pokud jsme z Třebíče, dojedeme vlakem do stanice Krahulov. Zde přímo za nádražní budovou u vlečkového přejezdu najdeme rozcestníky. Dáme se po žluté značce směr Čechočovice. Kousek jdeme zpět podél trati k hlavní silnici na Telč, přejdeme železniční přejezd a asi po 50 m odbočíme z hlavní silnice do leva polní cestou k souboru staveb u rybníka zvaný Pastvištní mlýn. Tato usedlost dnes slouží k soukromé rekreaci. Mineme usedlost a dále stoupáme po polní cestě směrem k vesnici Čechočovice, jejíž střechy vidíme v dáli po levé straně. Asi po 200 m odbočuje značka doprava podél malého lesíka, až dojdeme k rozcestníku u první zahrady v Čechočovicích.

 
 
Odpolední procházka v okolí Třebíče – za poliklinikou

Odpolední procházka v okolí Třebíče – za poliklinikou

Náročnost: Nenáročné (vhodné i pro rodiny s dětmi)

Délka: 1 až 2 hodiny

Putování můžeme začít u zastávky MHD u polikliniky na ul. Vltavínská v Třebíči. Od zastávky pokračujeme přímo vyšlapanou cestou v poli k blízkému lesíku nebo přejdeme přes parkoviště na místní komunikaci a po ní pokračujeme rovně. U zahrádkářské kolonie zabočíme doprava a dojdeme k lesíku. Pokračujeme po asfaltované místní komunikaci mezi zahrádkářskými koloniemi k lesům zvaným „Slavické“. Zahrádkářské kolonie končí a cesta vede dále mezi poli. U další zahrádkářské kolonie po cestě zprava z Libušina údolí přichází žlutá turistická značka.

 
 
Na Holý kopec

Na Holý kopec

Náročnost: Bezbariérové (vhodé i pro tělesně postižené turisty)

Délka: 1/2 dne

Ze železniční stanice Moravské Budějovice (značka začíná již na ČD) se vydáme po zelené turistické značce přes okrajovou část města Moravských Budějovic „Mexiko“ směrem do Lukovské hory. Zelená značka nás vede po asfaltové cestě kolem lesa, zde pokud chceme navštívit jeskyně - vyhledávanou atrakci místního okolí v Lukovské hoře, sejdeme ze značky a budeme pokračovat po asfaltové cestě do kopce. Asi po 500 m se dostaneme na vrchol kopce na dohled lesní závory.

 
 

Tipy na výlety s MAD

Výlety s využitím městské autobusové dopravy

Se spoji TRADO MAD se můžete vydat na výlety do okolí Třebíče. Na start, či z cíle výletu, vás dopraví autobusy městské hromadné dopravy - pravidelné linky. Můžete navštívit čtyři zajímavé lokality, které jsou vhodné pro pěší i cykloturistiku.

 
 
 
strana: 1 / 1   celkem: 8 záznamů
 
Městské kulturní středisko Třebíč
Třebíč
Strukrurální fondyKraj Vysočina

Tento projekt je spolufinancován
Evropskou unií a Krajem Vysočina.

2011 Webhosting, webdesign - mcrai.eu