cz en fr es

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Třebíčská židovská čtvrť

Třebíčská židovská čtvrť - detail romantického zákoutí

Tajemná židovská čtvrť v TřebíčiStřechy domů třebíčské židovské čtvrtiInformace pro návštěvníky židovské čtvrti (prohlídky, vstupné, otevírací doba)

Jako připomínka dlouhé a bohaté historie židovské obce v Třebíči zůstala unikátní čtvrť, které se řadí mezi urbanisticky nejzachovalejší v Evropě. Úzké uličky, průchody, prampouchy, verandy a balkony židovských domů vytvářejí jedinečný ráz čtvrti. Vydejte se na procházku židovskou čtvrtí, při které můžete obdivovat množství stavebních stylů i vynalézavost ve využití omezeného prostoru při výstavbě židovských domů. Naučná stezka ve třech jazycích (ČJ, AJ, NJ) Vás provede tímto unikátem a podá informace o židovském městě a životě v něm.

Třebíčská židovská čtvrť stojí za návštěvu v každé roční době a za každého počasí. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči - v třebíčské židovské čvrti zaslechnete leccos z tajemných příběhů židovské minulosti a potkáte spoustu zajímavých lidí. Dnes, stejně jako tenkrát - židovská tradice je v Třebíči stále živá. Třebíčskou židovskou čtvrť můžete navštívit třeba ve dnech, kdy je v ní obzvlášť živo a veselo. Dobrou příležitostí k návštěvě je slavnost Oživené židovské město, festival židovské kultury Šamajim nebo hudební festival Zámostí. Stačí si jen vybrat!

Na odkazu Stopy holocaustu v Třebíči naleznete mapu.

Židovská čtvrť města Třebíč

Židovská čtvrť města Třebíč

Historie židovské čtvrti a židovského osídlení v Třebíči

Informace pro návštěvníky

O přítomnosti židovského etnika v Třebíči, příp. v jejím nejbližším okolí, máme zprávy již z 1. pol. 14. století (1338) a z počátku 15. stol. (před 1410), avšak o početnosti ani usídlení (Podklášteří) tehdejší židovské komunity nemůžeme říci nic určitého. Na prahu raného novověku vypověděl Židy z panství Jan Jetřich Černohorský z Boskovic (někdy v letech 1528 – 1546) a jeho rozhodnutí potvrdil r. 1547 i Jan z Pernštejna.

 
 
Zadní synagoga

Zadní synagoga

Židovská čtvrť Třebíč

Informace pro návštěvníky

V dobových pramenech označována též jako Nová synagoga, Nová škola, Vysoká synagoga nebo Horní modlitebna. Přestože Zadní synagoga vykazuje řadu renesančních prvků, byla postavena až v roce 1669 nebo krátce předtím.

 
 
Dům Seligmanna Bauera

Dům Seligmanna Bauera

Židovská čtvrť Třebíč

Informace pro návštěvníky

Dům byl postaven krátce před r. 1798 Seligmannem Bauerem na tzv. Španělovském pozemku. Jeho význam a hodnota spočívá především v jeho přímém spojení s objektem Zadní synagogy. Nachází se v něm schodiště vedoucí na západní ženskou galerii. Majitelé domu byli trvale zavázáni udržovat ženám tento přístup volný.

 
 
Přední synagoga

Přední synagoga

Židovská čtvrť Třebíč

Přední synagoga byla vystavěna na západním okraji pozdějšího ghetta poblíž nejstarších židovských domů na Podklášteří pravděpodobně v letech 1639-1642.

 
 
 
strana: 1 / 1   celkem: 4 záznamů
 
Městské kulturní středisko Třebíč
Třebíč
Strukrurální fondyKraj Vysočina

Tento projekt je spolufinancován
Evropskou unií a Krajem Vysočina.

2011 Webhosting, webdesign - mcrai.eu