Home >Aktuality >Aktuality >Slavnostní otevření VVV

Slavnostní otevření VVV

Pojďte s námi vyrazit do výšky a prohlédnout si Třebíč z ptačí perspektivy. Nebudete litovat!

 

Dne 1.5.2024 se slavnostně otevře stezka spojující třebíčská VVV („tří véčka“) – pěší propojení 3 významných dominant města Třebíče – městské věže, vodojemu Kostelíček na Strážné hoře a větrného mlýna na Kanciborku. Na stanovištích budou připraveny aktivity pro děti – hry, vymalovávání, airbrush nebo malování na obličej, copánky a barevné spreje. Pro účastníky otevření stezky mezi VVV budou brožurky v tento den zdarma. Brožurku dostanou na prvním stanovišti, tedy přímo u městské věže, kde také získají první razítko.

Sběratelská hra bude probíhat v rámci turistické sezóny (květen-říjen). Na každého, kdo nasbírá tři razítka, čeká na posledním zastavení malá odměna.

 

 

Městská věž při kostele sv. Martina vznikla původně jako součást městského opevňovacího systému. Nad ochozem jsou umístěny největší namontované věžní hodiny v České republice. Průměr ciferníku je 5,5 metru, výška číslic 60 cm. Velká ručička je dlouhá 234 cm, malá ručička 174 cm.

 

Celá stavba vodojemu byla v roce 2011 zrekonstruována a v roce 2015 se začala využívat jako turistická rozhledna, ve které je umístěna expozice o vodárenství - hlavní vývojové trasy vodárenství na Třebíčsku od středověku po současnost. Na střeše objektu ve výšce 505 m n. m., se nám otevře nádherný výhled na město a blízké okolí.

 

Větrný mlýn - Třebíčský mlýn postavili v roce 1836 bratři Franz a Carl Budischowští. Třebíčský mlýn holandského typu s pevnou základnou a s původně otočnou střechou nemlel obilí nýbrž kůru pro výrobu třísla. V roce 2020 byla dokončena kompletní rekonstrukce technické památky a otevřela jeho dveře návštěvníkům. Větrný mlýn v celé své obnovené kráse opět patří k hlavním dominantám Třebíče a prostřednictvím muzejních expozic připomíná jak slavnou éru třebíčského koželužství, tak i osudy prostých lidí, kteří v něm bydleli.

Celý text