Home >Aktuality >Aktuality

Aktuality

Advent v Třebíči

Pro mnohé z nás se blíží nejkrásnější období v roce. Město Třebíč a Městské kulturní středisko Třebíč připravilo na období adventu pestrý program, ze kterého si vyberou malí i velcí. 

Dokumentární film o Třebíči
Viděli jste krátký dokumentární film, promítaný na městských slavnostech? Můžete jej shlédnout v Předzámčí na výstavě Zmizelá Třebíč, nebo na youtube města.
Otevření Karlova náměstí se pozitivně propisuje do tržeb, zaznělo na kulatém stolu s podnikateli v cestovním ruchu

V úterý 20. září se na městském úřadě v Třebíči uskutečnil v pořadí čtvrtý kulatý stůl s podnikateli v cestovním ruchu, kterého se pravidelně účastní zástupci města Třebíč, ubytovacích a stravovacích zařízení a také turistických atraktivit. Tématem podzimního setkání bylo vyhodnocení letní turistické sezóny a také představení kulturních akcí, které nás nyní čekají včetně přípravy na adventní a vánoční čas. Město pro podnikatele připravilo propagační materiály a mapy, které mají zdarma a používají je ve svých provozech.

Dny evropského dědictví 16. - 18. 9. 2022 v Třebíči

V termínu od 10. do 18. září bude po celé České republice probíhat další ročník již tradiční podzimní akce Dny evropského dědictví (EHD). Stejně jako každý rok se opět do projektu zapojí také třebíčské památky.

Ve dnech 16. – 18. září budou zdarma přístupné Bazilika sv. Prokopa, Zadní synagoga a dům Seligmanna Bauera a také třebíčská VVV (městská věž, větrný mlýn, vodojem Kostelíček).

Město vyhlašuje fotosoutěž 2022/2023

Město Třebíč vyhlašuje u příležitosti 20. výročí zápisu třebíčských památek na Seznam světového dědictví UNESCO fotografickou soutěž. Tématem soutěže je Čtvero ročních období a památky UNESCO v Třebíči. Záběry by měly obsahovat třebíčské památky zapsané na seznam UNESCO (areál bývalého benediktinského kláštera, bazilika sv. Prokopa, židovská čtvrť, židovský hřbitov) s důrazem na jednotlivá roční období.

Městské slavnosti

O víkendu 16.-18. září 2022 otevře Třebíč nově revitalizované Karlovo náměstí. Třídenní oslavy nabídnou koncerty, vystoupení pro děti, průvod staletími, přehlídku veteránů, otevřené městské památky i gastrospeciality. „Pozvání na tuto výjimečnou událost platí nejen pro Třebíčáky, ale i pro turisty,“ říká starosta města Pavel Pacal.

Nutella uvádí limitovanou edici

Nová limitovaná edice značky Nutella pracuje s motivy vybraných míst České republiky a Slovenska.

Budova říčních lázní je památkou roku

Po náročné šestileté rekonstrukci byla dřevěná budova říčních lázní na koupališti Polanka v Třebíči oceněna v krajském kole soutěže Památka roku 2021, v kategorii rekonstrukce nad 2 miliony korun. Ocenění převzal 21. dubna v Praze místostarosta Třebíče Pavel Janata.

Na kole dětem

Etapová cyklojízda pro dobrou věc napříč Českou republikou začala prvního a skončila jedenáctého června. Jízda Na kole dětem má již dlouhou tradici. K tetošnímu už třináctému ročníku cyklotour, jejímž hlavním cílem je získání peněz na pomoc onkologicky nemocným dětem, se připojili Pavel Pafko, Jan Pirk, Jiří Ježek a také starosta města Třebíče Pavel Pacal. 

Ochutnejte Třebíč -  město mnoha vůní, chutí a zážitků a památek UNESCO

Pro rok 2022 si pro vás Třebíč připravila pestré menu. Každý si vybere podle své chuti, protože věříme, že ochutnávat se dá všemi smysly. Přivoňte si k historii, zakousněte se do místních specialit, vychutnejte si atmosféru festivalů.  Okořeňte si svůj volný čas zážitky i poznáním.

Vystoupejte za svým snem na rozhlednu na Pekelném kopci

Máte sen, který vám nedá spát? Svěřte se s ním! Napište svůj sen na kus papíru,
vystoupejte vzhůru na rozhlednu na Pekelném kopci, vložte ho do speciální schránky a třeba
právě ten váš sen bude vybrán a splněn.

Zahrajte si v Třebíči hru Skryté příběhy - Třebíčský machzor

Hra Skryté příběhy je pátrací hra, která baví děti i dospělé a poskytuje tak skvělou příležitost pro společnou týmovou aktivitu. Hra pracuje s reálnými příběhy z různých dob a míst. Je tedy nejen zábavná, ale i vzdělávací. Hra Skryté příběhy je rozdělena na jednotlivé mise, což jsou v podstatě výletní trasy. Trasy se Skrytými příběhy jsou rozprostřeny po celé republice. Ty jsou rozděleny na jednotlivá zastavení. Stačí si jen vybrat a vyrazit. I v Třebíči je pro vás připravena 1 trasa s názvem Třebíčský Machzor.

Výstava studentů ZUŠ Třebíč zahájí sérii zajímavých expozic v Galerii Fšem

Nová Galerie Fšem v kavárně Vzpomínka na Karlově náměstí uvádí 25. dubna 2022 výstavu Věž v barvách studentů Základní umělecké školy Třebíč. V průchodu kavárny Vzpomínka uvidí návštěvníci třináct obrazů městské věže v nevšedních barvách. Výstava bude k vidění do 13. května 2022. Třebíčský spolek Fšem tímto zahájí sérii expozic lokálních amatérských výtvarníků a zajímavých umělců ze sociálních sítí. 

V železniční stanici Třebíč opět otevřena půjčovna kol ČD Bike

Od 1.4.2021 je opět otevřena půjčovna kol ČD Bike v železniční stanici Třebíč.

Kola do půjčoven v kraji byla nakoupena za podpory kraje Vysočina.

Aktuální informace o půjčovnách kol ČD Bike na webu www.cd.cz/cdbike.

 

Třebíč a podnikatelé v cestovním ruchu se připravují na turistickou sezónu

Ve středu 23. března se starosta Třebíče Pavel Pacal setkal s podnikateli v cestovním ruchu. Hlavním tématem bylo představení letošní marketingové kampaně Ochutnejte Třebíč! a zapojení podnikatelů.

V bazilice sv. Prokopa přibude nová prohlídková trasa

Městské kulturní středisko připravilo na hlavní turistickou sezonu novou prohlídkovou trasu v bazilice sv. Prokopa. Zavede je do míst, která jsou královstvím varhaníků a varhanářů. Prohlídková trasa seznámí zájemce s královským nástrojem v bazilice – s místními varhanami. Chybět nebudou ani poslechové ukázky základních rejstříků a zvuková ukázka nástroje.

Třebíčské památky otevřou své brány první dubnový víkend

Hlavní turistická sezóna je za dveřmi. První dubnový víkend mohou návštěvníci Třebíče zavítat na větrný mlýn, městskou věž, vodojem na Kostelíčku nebo do zámecké ledovny. Tyto památky zůstávají od listopadu do března uzavřené. 

Za větrník na větrník pokračuje také v letošním roce

Se začátkem hlavní turistické sezony se do kaváren a cukráren v Třebíči vrací oblíbený zákusek. Tím je větrník.

Radnice připravuje třídenní oslavy k otevření Karlova náměstí

O víkendu 16.-18. září 2022 otevře Třebíč nově revitalizované Karlovo náměstí. Třídenní oslavy nabídnou koncerty, vystoupení pro děti, průvod staletími, přehlídku veteránů, otevřené městské památky i gastrospeciality. „Pozvání na tuto výjimečnou událost platí nejen pro Třebíčáky, ale i pro turisty,“ říká starosta města Pavel Pacal.

Ochutnejte Třebíč! Kampaň pro rok 2022

Na letošní turistickou sezónu připravujeme marketingovou kampaň Ochutnejte Třebíč! Není to jen název, ale také výzva, která láká turisty do Třebíče. Ochutnávat ji totiž mohou všemi svými smysly. „Pro letošní rok jsme si pro vás připravili pestré menu. Každý si vybere podle své chuti,“ slibuje ředitelka Městského kulturního střediska Nikola Černá.

Třebíčským parkem bude procházet prezident Masaryk

Městské investice, to nejsou jenom chodníky, silnice, budovy či opravy veřejných prostranství. Do Tyršových sadů letos přibyde bronzová socha čestného občana Třebíče, prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Autorkou sochy je umělkyně z Vysočiny Tea Smetanová, jejíž specializací je figurální tvorba.

Radnice představila manuál pro předzahrádky a regulaci reklamy v historickém centru

V úterý 16. listopadu představil městský architekt Petr Ondráček majitelům restaurací a obchodů v městské památkové zóně manuál tvorby veřejného prostranství města Třebíče.  Smyslem je, aby památky UNESCO nebyly zahlceny nevkusnou reklamou. „Manuál si nebere za cíl reklamu zakázat, ale přispět k její kultivaci, být inspirací a návodem,“ sdělil při setkání starosta Pavel Pacal.

Podnikatelé v cestovním ruchu se setkali s vedením Třebíče. Hodnotili turistickou sezónu a plánovali další

V úterý 16. listopadu pozvala radnice ke kulatému stolu podnikatele v cestovním ruchu. Zhodnotili letošní turistickou sezónu a město představilo koncept marketingové kampaně na příští rok.

Na Novém hřbitově mohou lidé uctít památku Antonína Kaliny

Město Třebíč nechalo vyrobit a umístit pamětní desku Antonínu Kalinovi. Kalina byl třebíčský rodák a hrdina. Za druhé světové války byl z politických důvodů vězněný v koncentračním táboře Buchenwald, kde se mu podařilo zachránit život více než devíti stům židovských dětí.

Třebíčský okruh

Třebíčský okruh

Cesta Václava Vlastníka

Pěší okruh s délkou téměř 50 km okolím Třebíče.

Léto na třebíčských památkách

O letních víkendech se v Třebíči rozhodně nudit nebudete.

Společná vstupenka

V letošním roce si můžete opět zakoupit SPOLEČNOU VSTUPENKU na plavbu lodí po Dalešické přehradě a do třebíčských památek. Místa prodeje: třebíčská turistická infocentra, loď Horácko, informační centrum Kramolín (u lodní zastávky).

 

ZA VĚTRNÍK NA VĚTRNÍK

Od 25. 6. můžete podpořit třebíčské cukrárny a navštívit větrný mlýn zadarmo!

www.vetrnymlyntrebic.cz

Nové expozice větrného mlýna se otevírají návštěvníkům

Již tento pátek 25. 6. 2021 nové expozice větrného mlýna přívítají své první návštěvníky. 

Větrný mlýn získal druhé místo v anketě Zlatá jeřabina

Ve čtvrtek 20. května 2021 převzal starosta Třebíče Pavel Pacal ocenění za rekonstrukci větrného mlýna. Ten získal druhé místo v krajské anketě Zlatá jeřabina 2020, v kategorii Péče o kulturní dědictví.

Cyklisté budou Třebíčí projíždět bezpečněji

V Třebíči budou před začátkem léta vyznačeny opatření pro cyklisty, která pomohou lepší orientaci při průjezdu městem a zvýší bezpečnost provozu. Součástí je nový web www.trebicnakole.cz, jehož cílem je o nových opatřeních pro cyklisty informovat. Tento městský cykloportál také poradí kudy se na kole na různá místa bezpečně dostat.

Větrný mlýn je novým lákadlem pro turisty

V Třebíči byla na začátku letošního roku dokončena rekonstrukce unikátního větrného mlýnu. Dostal i nové lopatky a stal se současnou dominantou Třebíče.

.

Nový web Antonína Kaliny

Nově zpuštěný web www.antoninkalina.cz představuje příběh třebíčského rodáka Antonína Kaliny, který zachránil za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald více než devět set mladých, převážně židovských chlapců.

S karavanem po Česku v Třebíči

Ve čtvrtek 28. ledna ve 21:00 odvysílá ČT2 již čtvrtý díl pořadu V karavanu po Česku.

O Třebíčsku v časopise Turista

Hlavní téma listopadové časopisu Turista je věnované Třebíčsku. Na několika stránkách se zájemci dozvědí, jaká místa rozhodně stojí za to navštívit. Upozorňují na zajímavá místa mimo dosah top turistických cílů. Ke dvanácti ukrytým pokladům Třebíčska patří například Muzeum lidových kapel v Lesonicích, zaniklá středověká ves Mstěnice nebo hasičské muzeum v Heralticích a řeznické muzeum v Náměšti na Oslavou. Milovníky přírody potěší procházky kolem Dalešické přehrady, které si mohou zpříjemnit vyhlídkovou plavbou.

Tipy, jak připravit hezký výlet pro děti, si zde rodiče také přečtou. Za pozornost stojí interaktivní expozice Cesta časem v areálu třebíčského zámku, unikátní Mozkoherna, jediné vědecké centrum na Vysočině Alternátor a kousek opodál v Jemnici – Panenská stezka, která je vhodná i pro kočárky. Děti se jistojistě vyřádí ve Stříteži na trampolínách a prolézačkách.

Časopis Turista je ideálním pomocníkem při plánování výletů, ale také příjemným a zajímavým čtením o krásách Česka.

 

Poděkování od spokojených návštěvníků našeho města Třebíč

V neděli 19. července přistálo na emailovou adresu informačního centra v Národním domě další milé poděkování od spokojených turistů:

 

Dobrý den paní Hagarová,

 

moc Vám děkujeme za zaslané ubytování.

 

V Třebíči se nám moc líbilo, prošli jsme si Židovskou čtvrť, zámek s pivovarem, ale viděli jsme také kvantum  paneláků na okraji města.

 

Nad vlakovou stanicí jsme  si prohlédli bejvalý vodojem a taky přilehlou rozhlednu s kapličkou.

Vyhrála cukrárna Paříž a restaurace Třebíčanka.

Určitě se někdy zase objevíme.

 

Hezké léto.

 

Bayerovi

Poděkování od slovenských turistů po návštěvě našeho města

Dne 8. července přistál na emailu města Třebíče krásný potěšující email od spokojených turistů ze Slovenska:

Dobrý deň, počas nášho pobytu v Čechách sme okrem iných navštívili aj Vaše krásne mesto Třebíč.  Priznám sa, vôbec som nevedela, že Třebíč je tak nádherný! Keďže sme ho plánovali navštíviť, boli sme pripravení, mali sme prehľad o tom, čo chceme vidieť. Vyjadrujeme veľký obdiv za všetko, čo robíte pre Vaše mesto. Prešli sme len časť jeho centra, no cítili sme sa ako v raji. Z každej strany na nás dýchala história, prechádzali sme uličkou od Baziliky sv. Prokopa a odrazu sme sa ocitli v židovskej štvrti. V centre mesta a úžasná atmosféra! Prešli sme sa na Masarykovu vyhliadku a mali sme centrum mesta ako na dlani. O oddych sa nám postarala prechádzka Libušiným údolím.. Vyjadrujem Vám veľký obdiv. Neviem, či sa nám to ešte podarí, ale určite sa chcem do Vášho mesta ešte vrátiť!  

Želáme Vám veľa ďalších úspechov vo Vašej záslužnej práci. 

 

Paniakovci zo Zvolena