Home >Aktuality >Aktuality >Zažijte kouzelný advent v Třebíči!

Zažijte kouzelný advent v Třebíči!

Blíží se nejkrásnější období v roce, přijeďte ho prožít na Vysočinu. Adventní trhy, kulturní akce nebo jedinečná výzdoba Třebíče. 

Ochutnejte všechny zážitky, akce a vůně adventu ve městě památek UNESCO.

Zahájení adventu

První adventní neděli se rozsvítí tisíce žároviček vánoční výzdoby. Na Karlově náměstí začíná 3. prosince ve 13 hodin třebíčský jarmark plný regionálních prodejců. Chybět nebude ani svařák a další teplé nápoje. Vánoční strom a celá výzdoba se rozsvítí v 17 hodin. Zastavte se na jednom z informačních center, kde vás vybaví mapkou vánočního osvětlení a můžete se vydat objevovat osvětlené památky nebo 3D dekory v podobě vánočních motivů, zvířátek, květin, laviček nebo průchozích tunelů.

Advent v zámeckém areálu

Během kostýmovaných prohlídek baziliky sv. Prokopa v sobotu 2. prosince se potkáte s Kateřinou z Valdštejna a Smilem Osovským z Doubravice nebo s benediktinskými mnichy. Vybrané kapitoly z dějin kláštera začínají v 16 a 17 hodin.

Vánoční výstava betlémů

Již tradičně patří k adventní Třebíči výstava betlémů v konírně na zámku. Letos uvidíte převážně italské betlémy, nebudou chybět samozřejmě ani ty třebíčské. Výstava potrvá od 1. prosince do 28. ledna příštího roku. Velké betlémy se staví v bazilice sv. Prokopa a v kostele sv. Martina, prohlédnout si je můžete od 23. prosince do Hromnic. Při troše štěstí najdete na stromech veverky, jeden z typických prvků místních betlémů. Tradice živého betlému slaví letos 800 let. V roce 1223 ji založil v italském městě Greccio sv. František. Během živého betlému na nádvoří zámku ve středu 27. prosince nebude chybět vánoční scénka dětí, průvod Svaté rodiny do Betléma, koledníci s živými zvířaty a zpívání třebíčských koled. Pokud máte odvážné děti, mohou se svést na živém velbloudovi.

Adventní trhy nejen na náměstí

Rukodělné výrobky, keramiku, andělské dekorace, ale také svařák, punč, kávu a jiné dobroty nabídnou prodejci na trzích na Karlově náměstí od 8. do 21. prosince. Nakupte si  vánoční dárky nebo si užijte předvánoční atmosféru při bohatém kulturním programu. Na vánoční jarmark láká také  útulný kocourův dvorek v Hotelu Kocour v židovské čtvrti v sobotu 16. prosince. V 18 hodin vystoupí smíšený pěvecký sbor Differo.

Ježíškova pošta

Píšou vaše děti a vnoučata dopis Ježíškovi? Tento adventní zvyk se v mnoha rodinách stále drží. Co třeba poslat letošní dopis Ježíškovi přímo z Třebíče? Denně od 8. do 10. prosince ve stánku na Karlově náměstí od 10 do 20 hodin a v období od 11. do 15. prosince na TIC Národní dům, Karlovo náměstí 58/47 budou nebeští pošťáci sbírat vánoční dopisy.

Židovský svátek Chanuka

V době adventu slaví Židé Chanuku. Říká se mu také svátek světel. V sobotu 9. prosince se dozvíte o tomto svátku více v Zadní synagoze. Sousední Dům Seligmanna Bauera se promění v krámek plný voňavých dobrot vaše děti se zabaví při tvořivých dílničkách nebo při hře s drejdlem o odměny.    Poznejte zvyky a tradice velkého národa. Vždyť Třebíč je na seznamu UNESCO právě pro poklidné soužití dvou náboženských komunit, Židů a křesťanů, po dlouhá staletí.

Vánoční procházku můžete spojit s návštěvou Karlova náměstí, kde pro vás 26. prosince bude připraven štěpánký sousedský punč.

Město Třebíč a Městské kulturní středisko Třebíč připravilo na období adventu pestrý program, ze kterého si vyberou malí i velcí. Přijměte pozvání do vánoční Třebíče!

 

Celý text