Home >Aktuality >Aktuality >Léto na třebíčských památkách

Léto na třebíčských památkách

O letních víkendech se v Třebíči rozhodně nudit nebudete.

Léto na třebíčských památkách

Pokud se vydáte o prázdninách do Třebíče a navštívíte baziliku nebo židovskou čtvrť, můžete se těšit na průvodce v dobových kostýmech. Každý den v červenci a srpnu se vašimi společníky na bazilice stanou šlechtičny v gotických šatech, benediktinský mnich, žebrák nebo šašek, kteří tak podtrhnu středověkou atmosféru této památky zapsané od roku 2003 společně s židovskou čtvrtí se hřbitovem na seznamu památek UNESCO. V židovské čtvrti vás přivítají průvodkyně a průvodci v židovském oděvu. Kostýmované prohlídky se týkají základních okruhů na obou památkách.

Prázdninové měsíce oživí také bohatý víkendový program. Bazilika se přenese do časů gotiky, v židovské čtvrti bude pěkně veselo.

Na zahradě za bazilikou zakončí každou komentovanou prohlídku o víkendu krátké vystoupení historického šermu, dobových tanců nebo sokolníků. Vystoupení probíhají ve 13.45, 14.45, 15.45, 16.45 a 17.45. Program je zdarma a je přístupný i pro návštěvníky, kteří se nezúčastní komentované prohlídky.  Za bazilikou se na vás těší Skupina historického šermu Grál, dobové tance vám zatančí Perchty von Bladen, pro návštěvníky jsou přichystané také ukázky dravců a sov v podání Sokolnické stanice Františka Kunce. Své umění vám předvede sokolník ze sokolnické společnosti Teir nebo lučištník ze Skupiny historických pokusů a omylů Fext. Vystoupí také ZUŠ Třebíč se scénickým tancem na téma pověsti z Třebíče.

 

Program v židovské čtvrti bude probíhat před Zadní synagogou nebo na dvorku Domu Seligmanna Bauera. Program probíhá o prázdninových víkendech po celý den.  Náměstí před Zadní synagogou oživí vystoupení hudebníků Kat a Strofa, Laky Mari, Hudba na talíři nebo kramářské písně Taxmetu. Nedílnou součástí židovské kultury je klezmerová hudba, kterou vám zahrají Mackie Messer Klezmer Band, Mi Martef nebo Schimmerle Klezmer Kabaret. Hudební program doplní vystoupení ZUŠ Třebíč nebo taneční vystoupení souboru YOCHEVED. Potkat můžete také Prvorepublikové četníky při jejích zásazích. Dvorek za synagogou oživí Kozí spolek nebo výstava fotografií. V synagoze proběhnou ve vybraných termínech přednášky na různá témata.

Přijeďte o prázdninách do Třebíče a poznejte atmosféru jejích památek! Těšíme se na vás!

 

Návštěvníci jsou povinni dodržovat aktuální vládní opatření.

Změna programu vyhrazena.

Celý text