Home >Aktuality >Aktuality >Nový web Antonína Kaliny

Nový web Antonína Kaliny

Nově zpuštěný web www.antoninkalina.cz představuje příběh třebíčského rodáka Antonína Kaliny. zachránil za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald více než devět set mladých, převážně židovských chlapců.

Zachránil za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald více než devět set mladých, převážně židovských chlapců.

Pamětní síň Antonína Kaliny byla v židovské čtvrti poblíž Zadní synagogy slavnostně otevřena 17. února 2017, v den 115. výročí Kalinova narození. O dva roky později došlo k jejímu rozšíření o část nazvanou Děti Antonína Kaliny.

Expozice se kromě Antonína Kaliny věnuje osudům několika výjimečných osobností – fotografa a historika Naftali Fürsta, spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Imreho Kertézse, básníka, spisovatele a dramatika Pavla Kohna, židovského aktivisty Israele Laszlo Lazara, filmaře Alexe Moskovice, fyzika Felixe Weinberga a spisovatele a nositele Nobelovy ceny za mír Elieho Wiesela. Zasloužená pozornost je věnována i Kalinovu celoživotnímu příteli – lékaři a humanistovi Jindřichu Flusserovi, který se na záchraně chlapců v Buchenwaldu aktivně a významně podílel. 


Nedílnou součástí expozice je Strom života, unikátní umělecká kovářská a pasířská práce mistrů a studentů třebíčské Střední průmyslové školy, jehož lístky nesou vytepaná jména Kalinou zachráněných dětí.

Expozice získala třetí místo v kategorii kulturní počin roku 2019 v anketě Kraje Vysočina Zlatá jeřabina, ve které má veřejnost možnost hlasovat a ocenit projekty z oblasti kultury a památkové péče.

Celý text