Home >Akce >KALENDÁŘ AKCÍ >OTISKY STARÉ ŘÍŠE

OTISKY STARÉ ŘÍŠE

21.Červen 2024-3.Listopad 2024
OTISKY STARÉ ŘÍŠE

Zámecká konírna

Veletrhy a výstavy

Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem.

 

Muzeum Vysočiny - zámecká konírna 21.6. - 3.11. 2024.

 

Třebíčský rodák Zdeněk Řezníček (1904–1975) byl básník, překladatel, vydavatel bibliofilské edice Magnificat a publicista. Pracoval jako úředník a správce nejprve ve znojemské, později v kroměřížské nemocnici.

V první polovině dvacátých let minulého století se dal strhnout bouřlivým dělnickým hnutím a začal publikovat v levicově zaměřených novinách a časopisech. Zásadním pro jeho další směřování bylo seznámení s Josefem Florianem, staroříšským výrazně katolicky orientovaným vydavatelem, který mu nabídl spolupráci. Pro jeho vydavatelství, zejména pro edici Archy, publikoval překlady i vlastní básně, současně byl celý život jeho velkým obdivovatelem.

V letech 1939–1947 vydával ve spolupráci s Bohuslavem Reynkem vlastní bibliofilskou edici Magnificat, která se soustředila na původní i překladovou poezii spirituální orientace. V edici vyšlo celkem patnáct svazků, po komunistickém převratu byla nakladatelská činnost zastavena, další připravené tituly již po únoru 1948 vyjít nemohly. Zdeněk Řezníček se odmlčel, stáhl se do ústraní, k autorské tvorbě ani k vydávání knih se již nevrátil.

(https://www.muzeumtr.cz/uvod/zpravy/1192/otisky-stare-rise)