Home >Ochutnejte Třebíč >Ochutnejte Třebíč >Třebíčská VVV v akci

Třebíčská VVV v akci

Pojďte s námi vyrazit do výšky a prohlédnout si Třebíč z ptačí perspektivy. Nebudete litovat!

Dne 1.5.2024 se slavnostně otevřel stezka spojující třebíčská VVV („tří véčka“) – pěší propojení 3 významných dominant města Třebíče – městské věže, vodojemu Kostelíček na Strážné hoře a větrného mlýna na Kanciborku. 

V rámci turistické sezóny (květen-říjen) bude probíhat sběratelská hra. Na každého, kdo nasbírá tři razítka, čeká na posledním zastavení malá odměna.

 

Městská věž při kostele sv. Martina vznikla původně jako součást městského opevňovacího systému. Nad ochozem jsou umístěny největší namontované věžní hodiny v České republice. Průměr ciferníku je 5,5 metru, výška číslic 60 cm. Velká ručička je dlouhá 234 cm, malá ručička 174 cm.

 

Celá stavba vodojemu byla v roce 2011 zrekonstruována a v roce 2015 se začala využívat jako turistická rozhledna, ve které je umístěna expozice o vodárenství - hlavní vývojové trasy vodárenství na Třebíčsku od středověku po současnost. Na střeše objektu ve výšce 505 m n. m., se nám otevře nádherný výhled na město a blízké okolí.

 

Větrný mlýn - Třebíčský mlýn postavili v roce 1836 bratři Franz a Carl Budischowští. Třebíčský mlýn holandského typu s pevnou základnou a s původně otočnou střechou nemlel obilí nýbrž kůru pro výrobu třísla. V roce 2020 byla dokončena kompletní rekonstrukce technické památky a otevřela jeho dveře návštěvníkům. Větrný mlýn v celé své obnovené kráse opět patří k hlavním dominantám Třebíče a prostřednictvím muzejních expozic připomíná jak slavnou éru třebíčského koželužství, tak i osudy prostých lidí, kteří v něm bydleli.

 

Doporučené trasy

  • Trasa pro kočárky a malé děti

Martinské náměstí Věž – Masarykovo nám. - ul. Smrtelná – Gorazdovo nám. - Tyršovy sady kolem sochy TGM – pokračujeme Tyršovými sady kolem Gnomonu a sochy plk. Švece obejdeme zespoda Sokolský stadion – mezi sokolským stadionem a kolejemi ul. Máchalova - ul. Ruská – ul. Arbesova – vodojem Kostelíček – ul. Jiráskova – ul. Ruská – ul. Máchalova – Borovinský most – ul. Klimentova – ul. Kanciborek – ul. Sucheniova přechod přes koleje – U větrníku – Větrný mlýn.

 

  • Turistická trasa s náročnějším terénem nesjízdná s kočárky a malými dětmi

Martinské náměstí Věž – Masarykovo nám. - ul. Smrtelná – Gorazdovo nám. - Tyršovy sady kolem sochy TGM – pokračujeme Tyršovými sady kolem Gnomonu a sochy plk. Švece obejdeme spodem Sokolský stadion – mezi sokolským stadionem a kolejemi ul. Máchalova - ul. Ruská – ul. Arbesova – vodojem Kostelíček – zelená turistická trasa do Libušina údolí pod most – ul. Dr. Ant. Hobzy – ul. Sucheniova – ul. U větrníku – Větrný mlýn

Celý text