Home >Ochutnejte Třebíč >Ochutnejte Třebíč >Ochutnejte Třebíč a přivoňte si nejen k historii

Ochutnejte Třebíč a přivoňte si nejen k historii

Ochutnávat se dá všemi smysly. Zavítejte do Třebíče, města památek UNESCO a kultury. Poznejte památky zapsané na prestižním seznamu UNESCO, které obdivuje celý svět.  Jedná se o románskou baziliku svatého Prokopa, židovské město a židovský hřbitov.

Výjimečnost. Slovo, které se k Třebíči dokonale hodí. Pojďme zjistit proč. To, že jsou třebíčské památky zapsané na seznamu UNESCO, to není nic nového. Ale víte, čím si to vysloužily? Po staletí žily v Třebíči vedle sebe v poklidu obě náboženské komunity – židé i křesťané. Zanechali nám odkaz svých hodnot a také architektonické stavby připomínající nám jejich život a víru.

 

Zámecký areál s bazilikou sv. Prokopa

 

Bazilika sv. Prokopa patří ke skvostům středověkého stavitelství. Nejen odborníci ocení nástěnné malby v opatské kapli, románskou rozetu s původní desetidílnou kamennou kružbou nebo výjimečnou kryptu, jejíž klenbu podpírá padesát sloupů.

 Kromě baziliky v areálu můžete navštívit Valdštejnský zámek se čtyřmi expozicemi Muzea Vysočiny Třebíč, zámeckou ledovnu, bylinkovou zahrádku, zámecký příkop a interaktivní expozici Cesty časem, kde si užijí zábavu děti i dospělí. Další expozicí je Zmizelá Třebíč, která vám poodkryje historický vývoj města.

  

Židovská čtvrť s festivaly židovské kultury

Nechte se vtáhnout do atmosféry židovské čtvrti v Třebíči se všemi tradicemi a ochutnejte židovské cukroví nebo si zatancujte typické židovské tance. Je pro vás připraven festival židovské kultury Male chajim, v překladu židovské veselí, který se letos koná v židovské čtvrti v termínu 31. července až 4. srpna. Jde o spojení programů Oživeného židovského města a festivalu židovské kultury Šamajim. Dne 14.12. se v prostorách Zadní synagogy a Domu Seligmanna Bauera můžete seznámit a zažít svátky Chanuka, Svátek světel.

Za návštěvu rozhodně stojí Zadní synagoga z roku 1669 s interiérovou barokní výmalbou. Liturgické texty a barevné květinové motivy ji řadí k nejkrásnějším na Moravě.  Ve vedlejším domě Seligmanna Bauera se můžete podívat do židovské kuchyně i ložnice. Nevynechejte prohlídku expozice Děti Antonína Kaliny. Třebíčský rodák zachránil stovky dětí před smrtí v koncentračním táboře. O jeho osudu se dozvíte více v domě hned vedle synagogy.

 

 

Památky UNESCO v akci

Zámecký areál

5.6. Komentovaná prohlídka expozice Zmizelá Třebíč

7.6. Noc kostel

15.6. Komentované prohlídky varhan v bazilice sv. Prokopa

5.7. Komentované prohlídka trpasličí galerie

5.-7.7. Svatoprokopská pouť

6.7. Svatoprokopské prohlídky baziliky sv. Prokopa

23.8. Komentované prohlídky trpasličí galerie

24.8. Kostýmované prohlídky baziliky sv. Prokopa

7.9. Komentované prohlídky varhan

14.9. Dny evropského dědictví

28.9. Svatováclavské prohlídky baziliky

28.10. Komentované prohlídky trpasličí galerie

30.11. Adventní prohlídky baziliky sv. Prokopa

 

Židovská čtvrť

31.7.-4.8. Male chajim – festival židovské kultury

14.9. Dny evropského dědictví

15.12. Chanuka

Celý text