Home >Ochutnejte Třebíč >Ochutnejte Třebíč >Vystoupejte na rozhledny či místa rozhledů v Třebíči a užijte si naše město z výšky

Vystoupejte na rozhledny či místa rozhledů v Třebíči a užijte si naše město z výšky

Městská věž, Masarykova vyhlídka a Hrádek, Pekelný kopec, Větrný mlýn, Vodojem Kostelíček

Vidět třebíčské skvosty, včetně těch zapsaných na seznam UNESCO – baziliku sv. Prokopa a Židovské město se hřbitovem – zase z jiné perspektivy, dává návštěvě města další rozměr.

Věřte, bylo by škoda o něj přijít.

Proto vám přinášíme pár tipů, které rozhodně stojí za trochu námahy. Vyšlápněte si na vyhlídku, vodárenskou nebo městskou věž, k větrnému mlýnu nebo se vydejte kousek za město, slibujeme, že nebudete litovat.

Městská věž při kostele sv. Martina

Městská věž při kostele sv. Martina vznikla původně jako součást městského opevňovacího systému. Na věži se nachází jedny z největších historických hodin v České republice. Po opravách v roce 1997 byla věž zpřístupněna veřejnosti. Po zdolání 162 schodů na ochoz ve výšce 35 metrů se návštěvníkům odkryje úchvatný pohled na Třebíč, včetně památek zapsaných v prestižním seznamu UNESCO.

→ více info: Městská věž při kostele sv. Martina


Masarykova vyhlídka

Masarykova vyhlídka je funkcionalistickou železobetonovou stavbou, která byla postavena na skalnatém jižním úbočí lesoparku Hrádek v roce 1930 u příležitosti osmdesátého výročí narození prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka.

Na vrchní plošině památníku je vytvořena vyhlídková plošina se zděnou krychlí, ze které je pěkný výhled na město podél řeky Jihlavy. Vidět je až na baziliku.

→ více info: Masarykovy sady a vyhlídka


Hrádek

Má charakter městského parku, založeného jako Masarykovy sady, oblíbeného výletního místa návštěvníků Třebíče i oblíbeného oddychového místa Třebíčanů; důvodem oblíbenosti je krásný výhled na velkou část města Třebíče, mimo jiné též na třebíčskou židovskou čtvrť, zapsanou v seznamu UNESCO. Název místa se odvozuje od zříceniny středověké bašty v jihovýchodní části Hrádku.

→ více info: Bašta na Hrádku

 

Větrný mlýn – český větrný unikát

Starý mlýn na mletí třísla stojí ve čtvrti Stařečka. Byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo. Ve vnitřních prostorách jsou připraveny expozice Řemeslo koželužství, Tříslo tříslo tříslo, Jak se žilo ve mlýně, Poručíme vodě větru. Výhled z Větrného mlýny vás zve k procházkám po Třebíči.

→ více info: Větrný mlýn | www.vetrnymlyntrebic.cz 

 

Vodojem Kostelíček

Železobetonová stavba umístěná nad městem na Strážné hoře u Kostelíčku, v nadmořské výšce 480 m n. m., se začala stavět v roce 1936. Objekt byl rekonstruován a veřejnosti zpřístupněn v roce 2015. V současné době slouží vodojem jako expozice vývoje třebíčského vodárenství a v bývalé nádrži na vodu je projekční místnost. Vyhlídková plošina, která se nachází 20 metrů nad zemí, nabízí jedinečný výhled na město a blízké okolí.

→ více info: Vodojem Kostelíček


Rozhledna Pekelný kopec

Pekelný kopec kousek od Třebíče zdobí od roku 2014 nová rozhledna, která symbolicky navazuje na třebíčské UNESCO památky a okolní přírodu. Má ve své konstrukci zakomponovaný prvek židovství, protože půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu. Také je tu souvislost s bazilikou sv. Prokopa, neboť podle pověsti sv. Prokop zkrotil ďábla a odhodil ho právě na Pekelný kopec. Rozhledna byla postavena podle architektonického návrhu brněnského architekta Pavla Jury.

Na vyhlídkový ochoz vede 125 schodů a jsou z něj krásné výhledy nejen na okolní krajinu, ale při dobré viditelnosti také na náměšťský zámek či Moravské Budějovice.

→ více info: Rozhledna na Pekelném kopci | Za čerty na Pekelný kopec


Celý text