Home >O Třebíči >Třebíč ve filmu

Třebíč ve filmu

Třebíč se díky svým krásným historickým památkám objevila hned v několika filmech nebo seriálech.

 

Zádušní oběť

Krimi / Drama / Thriller / Česko, 2017

České televizi se v Třebíči líbí. V první polovině prosince 2015 se židovská čtvrť stala dějištěm pro vznik psychologického kriminálního dramatu.

Drama dějově ukotvené do období okolo roku 1915 začíná, když komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého městečka, aby vypátral sériového vraha, který vraždí mladé hochy. Vyvrátí pochybnosti o rituálních vraždách?

Režisér Jiří Svoboda si pro natáčení vybral Třebíč, protože se děj odehrává v židovském prostředí. Záběry jsou natáčeny v ulici Leopolda Pokorného, Blahoslavova i před hotelem U Kocoura, kde je umístěn pokoj komisaře Mondla, kterého ztvárnil Milan Kňažko. Ve filmu si také zahráli: Vilma Cibulková, Ági Gubíková, Eva Josefíková, Igor Bareš, Adrian Jastraban, Klára Trojanová nebo Petr Vaňek.

 

Hlas pro římského krále 

Historický / Drama / Česko, 2016

V září 2015 se třebíčská bazilika sv. Prokopa opět stala dějištěm natáčení historického filmu České televize. Tentokrát se jedná o film věnovaný jedné z nejvýraznějších osobností českých dějin Karlu IV.

Premiéru historického velkofilmu měli možnost vidět diváci ČT1 15. května 2016 ve 20:00. Příběh je plný intrik, nenávisti, touhy po moci, ale i nahlédnutím do světa učenců, dvorské etikety a tvrdých pravidel tehdejšího světa.

Karla IV. hraje Kryštof Hádek, jeho manželku, Blanku z Valois, hraje Tereza Voříšková a Jana Lucemburského Stanislav Majer. Film byl uveden jako příspěvek k oslavám 700. výročí narození Karla IV.

 

Jan Hus

Historický / Drama / Česko, 2015

V červenci 2014 proběhlo v třebíčské bazilice sv. Prokopa natáčení dvoudílného historického filmu Jan Hus. Do hlavní role byl obsazen Matěj Hádek, který ztvárnil postavu Jana Husa. Vedle Matěje Hádka se ve filmu také objeví Tomáš Dastlík, Jan Dolanský, Pavel Gajdoš, Petr Klimeš, Milan Kňažko, Marika Šoposká, Petra Špalková, Michal Dlouhý, Vladimír Javorský a další.

Film se natáčel v prostorách krypty baziliky sv. Prokopa, ve které kulisáři připravili prostory, kde byl Jan Hus vězněn. „Prostor krypty představuje některé místnosti dominikánského kláštera v Kostnici, právě pro svou neobvyklost a odlišnost od běžné "české gotiky". Natáčené scény se objeví ve 2. díle tohoto televizního filmu,“sdělila produkční filmu Eliška Sakavová.

V blízkosti Třebíče u obce Trnava pak proběhla ještě další část natáčení. Filmaři v malebné krajině Třebíčska našli ideální přírodní exteriéry s menšími lány polí bez prvků současnosti v pozadí. Byla zde natočena scéna příjezdu Husa a posléze i královny Žofie k poli Husových rodičů.

Premiéra toho snímku byla naplánovaná na červenec roku 2015, kdy uplynulo 600 let od upálení Jana Husa.

 

Ztracená brána

Krimi / Mysteriózní / Česko, 2012

Český trojdílný kriminální televizní film vysílala v premiéře Česká televize v září 2012. Jednalo se o volné pokračování třídílného filmu Ďáblova lest z roku 2009. Dvojici hlavních představitelů tvoří Jiří Dvořák a Anna Geislerová, kteří jako policejní vyšetřovatelé pátrají po sériovém vrahovi v atraktivním prostředí pražské lóže svobodných zednářů. Ačkoliv natáčení probíhalo převážně v Praze, ve třetím díle filmu se opět objevila krypta třebíčské baziliky sv. Prokopa, která představuje tajemné podzemní prostory.

 

Národní klenoty

(TV seriál) Dokumentární / Česko, 2011

Dokumentární cyklus o českých památkách, které jsou zapsány na seznam UNESCO, vysílala v premiéře Česká televize v roce 2012. Průvodcem po klenotech českého kulturního dědictví se stal herec Miroslav Táborský. Devátý díl této série patřil městu Třebíč a jeho památkám UNESCO – bazilice sv. Prokopa, židovské čtvrti a židovskému hřbitovu. Podnázev dílu, který Třebíč vystihuje, zní „Jedinečnost v mnohosti“.

Díl o Třebíči si můžete přehrát ZDE.

 

Četnické humoresky

(TV seriál) Komedie / Krimi / Česko, 1997

Oblíbený televizní seriál České televize Četnické humoresky se odehrává v prostředí brněnské pátrací stanice a je zasazen do období první republiky.

Třebíčská židovská čtvrť posloužila jako kulisa pro natáčení 34. dílu (Tizian) třetí série Četnických humoresek. Natáčelo se konkrétně v uličce Opuštěná a v ulici Blahoslavova jen pár metrů od Zadní synagogy. Některé záběry byly natočena i v Domě Seligmanna Bauera. Samotná seriálová četnická stanice je umístěna ve skutečných brněnských kasárnách.

 

Markéta Lazarová

Poetický / Drama / Historický /Československo, 1967

Proslulé české historické drama Markéta Lazarová bylo natočeno režisérem Františkem Vláčilem v roce 1967 podle stejnojmenné knihy Vladislava Vančury. Děj filmu se odehrává v období středověku a hlavní hrdinkou je ctná dívka, která se z donucení stane milenkou násilnického mladíka. Zároveň film věrně zobrazuje tehdejší krutou dobu a její kontrasty. Scény z kláštera byly natáčeny v bazilice svatého Prokopa.

 

Celý text
Památka UNESCO - Třebíč

Napište nám

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Doplňující informace:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit