Home >Prakticky >Ubytování v okolí Třebíče >Historický statek Kojetice na Moravě

Historický statek Kojetice na Moravě

Google Review Widget

O NÁS

Statek postavil více než pred 150 lety naš pradědeček. Patřil mezi největší sedláky v obci. Ke statku patřilo 16 ha polí a les. Celou úrodu bylo mozno schovat do přilehlých hospodářských budov jako jsou kůlny a stodola. Nádherný klid poskytuje ze všech stran uzavřený zatrávněný dvůr i zahrada za stodolou. Bývalé stáje a maštal ještě čekají na své dnešní využití.

 

Obytné místnosti se unikátně dochovaly v původním stavu. V hlavní budově jsou zachovány klenby, kachlovy sporak a pec na chleba. Ve sklepě se nachazí vydatná studna, která kdysi zásobovala celý statek. Voda byla čerpadlem vytlačována do rezervoáru v 1. Patře a odtud samospadem zásobovala jak kuchyň, tak žláby pro krávy a koně.

NAŠE POKOJE

Ke statku těsně přiléhá vejminka, se dvěmi romantickými ložnicemi a koupelnou. Slovo vejminka popř. Někde se říkalo vyminka bylo odvozeno od slova vymínit si. Starý hospodář si při předání statku nové generaci vymínil doživotní rentu a právo bydlet na statku.

Největší posun v pohodlí však znamenala přeměna komor na romantické retro koupelny.

V nejbližším období čeká statek obnova původního zdobení na fasádě a nové nátěry oken a dveří. Prostoru na zkrášlení celého statku je však více nez dost.

Celý text