SLEPENEC

Luleč, okres Vyškov

Slepenec je usazenou horninou, jejíž vznik není ani pro laika záhadou. Každý zná obyčejný štěrk a slepenec je jen jeho zpevněnou obdobou. Jde o sediment (usazenou horninu), složený z úlomků různých hornin a minerálů, které byly následnými procesy (tzv. diagenezí) zpevněny za účasti jemněji zrnitého pojiva (tmele). Jedinou podmínkou pro klasifikaci slepence je, že většina úlomků musí být zaoblena a mít velikost nad 2 milimetry.

Pokud jsou úlomky ostrohranné, jde o varietu slepence, která se nazývá brekcie. Srovnejte se vzorkem jurského vápence. V jeho případě jde o kus, který byl spojen z malých rozbitých kousků původního vápence, jedná se tedy o vápencovou brekcii.

Vystaven je slepenec z Lulče u Vyškova. Tamní slepence jsou součástí spodnokarbonských (mladší prvohory) usazenin velké mořské pánve, která se nacházela v předpolí variského pohoří. Sem mj. směřoval i materiál z horských oblastí, které zahrnovaly i oblast dnešní Českomoravské vrchoviny. A tak ve slepencích nalezneme i valouny řady zdejších hornin, převážně rul, migmatitů ale i těch vzácnějších, jako jsou granulity nebo třebíčské durbachity. Některé valouny ve slepencích mají velikost větší než jeden metr. Ukazuje to na velké výškové rozdíly a silné proudy vodních toků, které byly schopné transportovat tak těžký materiál na vzdálenost přes 100 kilometrů.

Jeden z takových velkých, pěkně ohlazených valounů ruly je rovněž součástí expozice.

Hledejte na kameni toto místo:

Tato hornina je poslepovaná z valounů různého složení, nejzajímavější částí jsou asi černé buližníky (silicity), najdete ten na obrázku? A spočítáte, kolik jich na povrchu kamene najdete?

 

Celý text