Home >Co vidět >Muzea a expozice >Galerie FRANTA

Galerie FRANTA

Stálá expozice darovaného díla od třebíčského rodáka Františka Mertla, uměleckým jménem FRANTA, je světovým unikátem nejenom svým rozsahem a finančním vyčíslením sbírky, ale také tím, že ji tvoří průřez celoživotní autorovou tvorbou, tj. díla od šedesátých let minulého století až po práce z prvního desetiletí 21. století. FRANTA se řadí k významným českým umělcům, kteří si vydobyli výjimečnou pozici na mezinárodní scéně.

Malíř, sochař, grafik a hlavně výjimečný člověk František Mertl se narodil v Třebíči. Malování ho lákalo natolik, že se přihlásil na Vyšší školu uměleckého průmyslu v Brně a ve studiu pokračoval na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru profesora Miloslava Holého.

Jeho život zásadně změnil studijní pobyt na akademii v Perugii v roce 1956, kde se seznámil s italským renesančním uměním, se svobodným světem a kde poznal studentku italštiny a dějin umění Jacqueline, svou budoucí manželku. V roce 1958 odešel Franta za Jacqueline do francouzské Nice a v jižní Francii se usadil.

Ve svých obrazech a sochách reaguje na znepokojující události ve světě a napětí projevující se v dnešní společnosti, protestuje proti slepému násilí, lidské krutosti, ničení a odcizení se harmonii a klidu, jež se naopak snaží nalézat a ukázat.

Díla, umístěná v galerii FRANTA ve dvoře Národního domu na Karlově náměstí v Třebíči, jsou symbolickým návratem autora do jeho rodného města Třebíče. Expozice Frantových děl je určena současným i budoucím generacím obyvatel a návštěvníků města Třebíče.

Celý text

Kontakt

Galerie FRANTA

Karlovo náměstí 47, 674 01 Třebíč
tel.: +420 568 610 016
e-mail: galeriefranta@mkstrebic.cz
web: www.expozice-franta.cz

Otevírací doba

leden - prosinec

úterý - neděle 10:00-12:00 a 13:00-17:00

Vstupné

cena                   35 Kč
snížená cena   25 Kč

Poznámka

Součástí výstavy je promítání filmu "NÁVRAT FRANTY NA VYSOČINU", který podpořil Kraj Vysočina.

Napište nám

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Doplňující informace:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit