Home >Co vidět >Muzea a expozice >Galerie FRANTA

Galerie FRANTA

Stálou expozici vlastního díla darovaného třebíčským rodákem Františkem Mertlem, uměleckým jménem FRANTA, tvoří průřez celoživotní autorovou tvorbou. FRANTA se řadí k významným českým umělcům, kteří si vydobyli výjimečnou pozici na mezinárodní scéně.

Malíř, sochař, grafik, a hlavně výjimečný člověk František Mertl se narodil v Třebíči. Malování ho lákalo natolik, že se přihlásil na Vyšší školu uměleckého průmyslu v Brně a ve studiu pokračoval na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru profesora Miloslava Holého.

Jeho život zásadně změnil studijní pobyt na akademii v Perugii v roce 1956, kde se seznámil s italským renesančním uměním, se svobodným světem a kde poznal studentku italštiny a dějin umění Jacqueline, svou budoucí manželku. V roce 1958 odešel Franta za Jacqueline do francouzské Nice a v jižní Francii se usadil.

Ve svých obrazech a sochách reaguje na znepokojující události ve světě a napětí projevující se v dnešní společnosti, protestuje proti slepému násilí, lidské krutosti, ničení a odcizení se harmonii a klidu, jež se naopak snaží nalézat a ukázat.

Díla, umístěná v Expozici FRANTA ve dvoře Národního domu na Karlově náměstí v Třebíči, jsou symbolickým návratem autora do svého rodného města. Expozice Frantových děl je určena současným i budoucím generacím obyvatel a návštěvníků města Třebíče.

Celý text

Kontakt

Galerie FRANTA

Karlovo náměstí 58/47, 674 01 Třebíč
tel.: +420 568 610 021
e-mail: info@mkstrebic.cz
web: www.expozice-franta.cz

Otevírací doba

pondělí - pátek

8:00 - 12:00, 12:30 - 16:00

sobota

9:00 - 13:00
 
 Otevírací doba kopíruje otevírací dobu TIC Národní dům

Vstupné

cena                    35 Kč
snížená cena    25 Kč

Poznámka

Součástí výstavy je promítání filmu "NÁVRAT FRANTY NA VYSOČINU", který podpořil Kraj Vysočina.

Maximální počet osob na jednu prohlídku je 9. Návštěvnící by měli i nadále během prohlídky dodržovat odstupy 2m. Dále prosíme, aby měli během prohlídky nasazeny roušky a použijí před vstupem do památky dezinfekci.

Napište nám

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Doplňující informace:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit