Home >Co vidět >Muzea a expozice

Muzea a expozice

Muzeum Vysočiny Třebíč

Moderní muzeum 21. století s tradičními expozicemi je místem pro každého. Zrekonstruované Muzeum Vysočiny Třebíč najdete v bývalém valdštejnském zámku, který láká k poznání zdejší historie, tradičního života a krás přírody.

Pamětní síň Antonína Kaliny a expozice děti Antonína Kaliny

Antonín Kalina byl třebíčský rodák, obuvnický dělník a prvorepublikový komunista, který díky svému hrdinství zachránil nejméně 900 židovských dětí, které byly za druhé světové války vězněny v koncentračním táboře v Buchenwaldu. 

Za řemesly minulosti

Kam se poděla stará řemesla? Do muzea! V přízemí jednoho z křídel zámku v Třebíči se nachází stálá expozice s názvem Za řemesly minulosti.

Model města Třebíče

V galerii divadla Pasáž je umístěn model z dílny třebíčského modeláře a patriota Stanislava Vršky, zobrazující podobu města z roku 1835. Model v měřítku 1:100 zabírá bezmála 27 m2.

Kaiserpanorama

Renesanční Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči skrývá předchůdce kinematografu – Kaiserpanoramu.

Expozice Jaguar

V objektu bývalého zámeckého lihovaru najdete vedle samotného Podklášterního pivovaru a Restaurace Lihovar i ojedinělou expozici sportovních vozů věhlasné značky Jaguar.

Galerie FRANTA

Stálá expozice darovaného díla od třebíčského rodáka Františka Mertla, uměleckým jménem FRANTA, je světovým unikátem nejenom svým rozsahem a finančním vyčíslením sbírky, ale také tím, že ji tvoří průřez celoživotní autorovou tvorbou, tj. díla od šedesátých let minulého století až po práce z prvního desetiletí 21. století. FRANTA se řadí k významným českým umělcům, kteří si vydobyli výjimečnou pozici na mezinárodní scéně.

Galerie Malovaný dům

Jeden z nejkrásnějších renesančních domů v Třebíči nechal postavit v 16. století italský kupec Francesco Calligardi pro svoji lásku. Italští stavitelé svému krajanovi vystavěli nádhernou renesanční budovu vyzdobenou figurálními sgrafity.

Galerie Předsálí

Na horní straně Karlova náměstí stojí od roku 1871 Národní dům, který slouží jako stánek kultury a umění.

Galerie Předzámčí

Při návštěvě zámeckého areálu zavítejte do výstavní galerie, která se nachází v přízemní části Předzámčí.

Galerie Tympanon

Ve východním křídle třebíčského zámku naleznete schodišťovou galerii. Výstavní prostory nabízejí především díla regionálních výtvarníků a fotografů.