Home >Ochutnejte Třebíč >Ochutnejte Třebíč >Skryté příběhy v Třebíči podruhé

Skryté příběhy v Třebíči podruhé

Příběh „Pátrání po zachránci“

Znáš mobilní hru Skryté příběhy? Vydej se za příběhy velkých osobností i malých postav českých dějin…už na tebe čekají a potřebují tvou pomoc.

K příběhu z roku 2022 "Třebíčský machzor" se přidává příběh velké osobnosti, a to Antonína Kaliny.

Ještě nevíte, kdo to je? Tak se můžete vydat po jeho stopách s Johnem a příběhem „Pátrání po zachránci“. John byl jako dítě zachráněn před smrtí v nacistickém koncentračním táboře Buchenwald. Najde po letech svého zachránce? Máš-li odvahu, vyber si trasu a vyraž s ním do terénu!


A co k tomu potřebujete?

Pohodlné boty a chytrý telefon s aplikací Skryté příběhy, kterou si stáhnete zdarma na App Store i Google play. V týmu stačí mít jeden chytrý telefon s dostatečně nabitou baterií. Pak vybrat trasu z mapy (seznamu). Ideální je, když si ještě před startem hry stáhnete balíček dat zahrnující instrukce (audio) a off-line mapu města k trase Pátrání po zachránci.
Po zmáčnutí tlačítka hrát, se objeví mapa. Dojdete na první zastavení, kde se otevře úkol. Po jeho splnění (zaškrtnutím odpovědi) pokračujete na další zastavení. Zastavení se nedají přeskakovat, sledují děj příběhu. Trasa je o délce 4,3 km s časovou náročností 1 hodinu a 45 minut a 7 zastaveními.

A nyní se můžeme vydat na cestu s Johnem Robinsonem, který pátrá po svém zachránci.

 

Jak začít svou cestu s Johnem:

Start 1. Pamětní deska obětem holokaustu před objektem gymnázia na Masarykově náměstí – 2. Sousoší rudoarmějců na ul. Sokolská – 3. Větrný mlýn – 4. Firma ZON – 5. Zámek – 6. TIC Zadní synagoga – 7. Malovaný dům.



Zaujal vás příběh osobnosti zachránce? 

Poblíž zastavení číslo 6 (TIC Zadní synagoga) můžete navštívit Pamětní síň Antonína Kaliny, která byla v židovské čtvrti slavnostně otevřena 17. února 2017, v den 115. výročí Kalinova narození.
Více se dovíte i na webových stránkách Pamětní síně Oficiální web věnovaný třebíčské expozici | AntonínKalina.cz (antoninkalina.cz).

Antonín Kalina zachránil za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald více než devět set mladých, převážně židovských chlapců. Z mnohých pak vyrostly světově proslulé osobnosti, úspěšné v mnoha oblastech lidského konání.
V roce 2012 byl Antonínu Kalinovi udělen in memoriam titul Spravedlivý mezi národy v izraelském památníku Yad Vashem. Jeho jméno je zároveň vytesáno do Zdi cti v Zahradě spravedlivých v památníku. V červnu 2014 udělilo město Třebíč Antonínu Kalinovi titul Čestný občan města Třebíče in memoriam. 28. října 2014 ocenil Antonína Kalinu prezident republiky státním vyznamenáním. Udělil mu Medaili Za zásluhy I. stupně in memoriam.

Stanislav Motl je i autorem knihy, Děti Antonína Kaliny:
Příběh českého vězně, jehož odvaha překonala sílu smrti. Téměř neuvěřitelný, a přesto pravdivý příběh českého vězně, kterému se v krutých podmínkách koncentračního tábora Buchenwald podařilo zachránit tisícovku dětí.
Dětí, na které čekala smrt. Stanislav Motl odhaluje neuvěřitelný příběh českého sira Wintona. Antonín Kalina a děti, které čekala smrt — Novinky ze studia — Zpravodajství Ostrava — Česká televize (ceskatelevize.cz).

 

Zahrajte si v Třebíči i první hru Skryté příběhy - Třebíčský machzor (visittrebic.eu)

Celý text