Home >Ochutnejte Třebíč >Ochutnejte Třebíč >Procházka historickým centrem Třebíče

Procházka historickým centrem Třebíče

Turistické tipy na prázdniny v Třebíči

I když Třebíč dobře znáte, letní prázdniny jsou ideální čas pro znovuobjevení krás našeho města. Přijeli k vám na léto vnoučata, příbuzní a známí? Vezměte je na procházku po Třebíči. 

Procházka historickým centrem Třebíče

 Začněte svou procházku u baziliky sv. Prokopa, která patří mezi naše památky UNESCO. Tato románsko-gotická stavba je skutečným klenotem a možná vás překvapí, jaké nové detaily zde objevíte. Po cestě do židovské čtvrti se zastavte do jedné z mnoha cukráren a kaváren – zmrzlina, zákusek či dobrá káva zlepší den. V židovské čtvrti si všimněte nově opraveného domu rabína u Přední synagogy, na ulici Leopolda Pokorného můžete své známé upozornit na dům kde žil bojovník proti fašismu, po němž je ulice pojmenovaná. zajděte do Zadní synagogy a do Domu Seligmanna Bauera a připomeňte si, jak tu kdysi židé žili, co dělali a jaké byli jejich osudy.  Nezapomeňte také na židovský hřbitov, který je nejcennějším na Moravě. Procházejte se mezi náhrobky, z nichž nejstarší pochází z roku 1631.

 

TIP pro rodiny s dětmi: Postavte baziliku i celé město

Vezměte děti do expozice Cesty časem v areálu třebíčského zámku. V čem je výjimečná? Děti se mohou všeho dotýkat, hrát si a prozkoumávat historii na vlastní kůži. Seznámí se se starými řemesly díky funkčním exponátům a stanou se na chvíli středověkými staviteli. Dozví se, jak dlouhá je cesta od obilného zrna až po voňavé koláče a chléb. Zrní si samy zkusí umlít na mlýnském žernovu. K čemu je dobrý provaz? Ke spoustě věcí. A jak ho uplést si děti také mohou zkusit. Co je to tkaní? Jak se šily boty? I to si s dětmi, milí rodiče a prarodiče, připomenete. A to zní jako báječně strávené odpoledne nebo dopoledne.

 

 

Opravdu znáte Karlovo náměstí?

Karlovo náměstí je srdcem Třebíče. Lemují ho velmi zajímavé domy. Plánujete se sejít s přáteli a zajímají vás příběhy domů na Karlově náměstí? Zarezervujte si komentovanou prohlídku. Během 45 minut se dozvíte zajímavé detaily o domech na náměstí, které by vám jinak mohly uniknout. Tato prohlídka je ideální pro všechny, kdo chtějí lépe poznat historii a kulturu našeho města. Pokud máte chuť na dobré jídlo, zastavte se v některé z místních restaurací nebo kaváren, kde můžete ochutnat domácí dezerty, skvělou kávu i pořádné maso. Občas je fajn se podívat na svět z nadhledu. Dopřejte si pohled na Třebíč z městské věže. Věž má jedno třebíčské nej – největší ciferník v Evropě. Výhled z věže vám poskytne jedinečnou perspektivu na krásy Třebíče a jeho historické památky

Celý text