Home >Co vidět >Památky >Karlovo náměstí

Karlovo náměstí

Svojí rozlohou 2,2 ha patří k největším náměstím v České republice. Zdobí ho tři renesanční domy a uprostřed stojí sousoší sv. Cyrila a Metoděje. Náměstí slouží jako místo trhů, jarmarků i různých lidových slavností a kulturních akcí.

Rozsáhlé tržiště bylo založeno na přelomu 60. a 70. let 13. století. Kolem postupně rozrůstajícího se města vyrostly v roce 1335 kamenné hradby doplněné vodními příkopy, obrannými baštami a předsunutými opevněními. Slibný rozvoj gotického města vzal za své v roce 1468, kdy bylo město za válek mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem zničeno a vypáleno uherskými vojsky.

Na troskách místní obyvatelé vystavěli město nové, tentokrát již v renesančním stylu. Na tom se ale podepsala řada ničivých požárů, největšímu z nich v roce 1822 padla za oběť velká část města včetně vrcholku městské věže. Renesanční štíty musely být strženy, protože hrozil úraz při jejich samovolném pádu.  Zachovány zůstaly pouze tři domy s renesančním průčelím.

Až do roku 1887 zdobily náměstí tři kašny, napájené vodou z místních rybníků, kde se scházely děvečky, aby si vyměňovaly nejnovější zprávy. Vodu nabíraly do dřevěných puten a pantovnic, osvěžení zde nalezli poutníci i návštěvníci jarmarku.

Náměstí je lemováno řadou významných domů: Čapkův dům, Stará pošta, Dům U Hradeb, Černý dům, Zlatý Kříž, Hotel U Černého orla, U Zlatého lva, bývalá městská spořitelna, radnice, Malovaný dům, Národní dům...

 

TIC Národní dům nabízí prohlídky Karlova náměstí v českém jazyce s průvodcem. V nabídce jsou tři okruhy:

  • Karlovo náměstí – komentovaná prohlídka Karlova náměstí a návštěva Modelu Kralova náměstí v divadle Pasáž.
  • Karlovo náměstí a městská věž – komentovaná prohlídka Karlova náměstí, prohlídka městské věže a návštěva Modelu Karlova náměstí.
  • Karlovo náměstí a výstavní galerie - komentovaná prohlídka Karlova náměstí, prohlídka Galerie FRANTA nebo Galerie Malovaný dům a návštěva Modelu Karlova náměstí.
Celý text

Kontakt

TIC Národní dům

Karlovo náměstí 47, 674 01 Třebíč
tel.: +420 568 610 021
e-mail: info@mkstrebic.cz
web: www.visittrebic.eu

 

 

 

Karlovo náměstí je volně přístupné.

 

Poznámka

V případě zájmu o prohlídku s průvodcem kontaktujte pracovníky TIC Národní dům. Průvodcovská služba je poskytnuta v rámci otevírací doby TIC Národní dům na základě objednávky minimálně 3 dny předem pro minimálně 5 osob. Cena prohlídky se řídí podle zvoleného okruhu.

 

Napište nám

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Doplňující informace:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit