Home >Co vidět >Třebíčské památky >Karlovo náměstí

Karlovo náměstí

Svojí rozlohou 2,2 ha patří k největším náměstím v České republice. Zdobí ho tři renesanční domy, uprostřed stojí sousoší sv. Cyrila a Metoděje. Náměstí slouží jako místo trhů, jarmarků i různých lidových slavností a kulturních akcí.

Rozsáhlé tržiště bylo založeno na přelomu 60. a 70. let 13. století. Kolem postupně rozrůstajícího se města vyrostly v roce 1335 kamenné hradby doplněné vodními příkopy, obrannými baštami a předsunutými opevněními. Slibný rozvoj gotického města vzal za své v roce 1468, kdy bylo město za válek mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem zničeno a vypáleno uherskými vojsky.

Na troskách místní obyvatelé vystavěli město nové, tentokrát již v renesančním stylu. Na tom se ale podepsala řada ničivých požárů, největšímu z nich v roce 1822 padla za oběť velká část města, včetně vrcholku městské věže. Renesanční štíty musely být strženy, protože hrozil úraz při jejich samovolném pádu. Zachována zůstala pouze sgrafitová výzdoba tří domů. Až do roku 1887 zdobily náměstí tři kašny.

TIC Národní dům nabízí prohlídky Karlova náměstí s průvodcem. V nabídce jsou tři okruhy v českém jazyce:

  • Karlovo náměstí – komentovaná prohlídka Karlova náměstí a návštěva Modelu Karlova náměstí v divadle Pasáž
  • Karlovo náměstí a městská věž – komentovaná prohlídka Karlova náměstí, prohlídka městské věže a návštěva Modelu Karlova náměstí.
  • Karlovo náměstí a výstavní galerie – komentovaná prohlídka Karlova náměstí, prohlídka Expozice FRANTA nebo Galerie Malovaný dům a návštěva Modelu Karlova náměstí.

Prohlídky s průvodcem realizuje TIC Národní dům. Průvodcovská služba je poskytována v rámci otevírací doby TIC Národní dům na základě předchozí objednávky. 

Celý text

Kontakt

TIC Národní dům

Karlovo náměstí 58/47, 674 01 Třebíč
tel.: +420 568 610 021
e-mail: info@mkstrebic.cz
web: www.visittrebic.eu

 

 

Karlovo náměstí je volně přístupné.

 

Poznámka

 

Napište nám

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Doplňující informace:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit