Home >Co vidět >Památky

Památky

Bazilika sv. Prokopa

Jedním z klenotů mezi místními památkami je trojlodní stavba ze 13. století, postavená v románsko-gotickém slohu. Skvost středověkého stavitelství byl pro svou architektonickou jedinečnost v roce 2003 zapsán společně s židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zámecký areál

Na místě bývalého benediktinského kláštera můžete navštívit zámecký areál, který je ideálním místem pro cyklisty, rodiny s dětmi i milovníky historie. Valdštejnský zámek, bazilika sv. Prokopa, předzámčí, zámecká ledovna, severní příkop a bylinková zahrádka – to všechno naleznete na jednom místě, které dýchá historií a ohromuje svou jedinečnou krásou.

Židovská čtvrť

Jako připomínka dlouhé a bohaté historie židovské obce v Třebíči zůstala ojedinělá čtvrť, která se řadí mezi urbanisticky nejzachovalejší v Evropě. Židovská čtvrt získávala svou tvář po dobu několika staletí. Úzké uličky, průchody, prampouchy, verandy a balkony vytvářejí jedinečný ráz čtvrti.

Zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera

Známější a novější z obou třebíčských synagog byla postavena kolem roku 1669. Zdobí ji výmalba z počátku 18. století, která se řadí k nejkrásnějším barokním výmalbám na Moravě. V jejím sousedství byl před rokem 1798 vystavěn dům, který byl po rozsáhlé rekonstrukci upraven na židovské muzeum, dnes známé jako Dům Seligmanna Bauera.

 


Židovský hřbitov

Jeden z největších a nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v České republice byl jako součást židovské čtvrti v roce 2003 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nachází se na severním svahu kopce Hrádku a z židovské čtvrti k němu vede klikatá vozová cesta.

 

 

Stopy holocaustu v Třebíči

Na řadě míst po celém městě je dnes možné najít řadu drobných památek, které jsou vzpomínkou na třebíčské oběti holocaustu.  Patří mezi ně například tzv. stolpersteiny, Kameny zmizelých. Kameny jsou vsazeny do dlažby a obsahují stručně popsané tragické osudy.

Czech Jewish Experience

V Třebíči nebudete jen procházet historickým městem, které návštěvníkům nabízí unikátní památky zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale můžete využít i originální zážitkové balíčky.

Městská věž

Nejvyšší dominanta města Třebíče stojí u kostela sv. Martina. Její historie sahá k roku 1335 a je spojena s markrabětem Karlem, pozdějším českým králem a římským císařem Karlem IV.

Vodojem Kostelíček Třebíč

Železobetonová stavba umístěná nad městem na Strážné hoře u Kostelíčku, v nadmořské výšce 480 m n. m., se začala stavět v roce 1936.

Větrný mlýn

Několikapodlažní budova holandského typu o průměru 8 m byla postavena na Kanciborku u železniční trati v roce 1836 a sloužila ke mletí smrkové i borové kůry na tříslo, užívané koželuhy při činění kůží.

Karlovo náměstí

Svojí rozlohou 2,2 ha patří k největším náměstím v České republice. Zdobí ho tři renesanční domy a uprostřed stojí sousoší sv. Cyrila a Metoděje. Náměstí slouží jako místo trhů, jarmarků i různých lidových slavností a kulturních akcí.

Opevnění města

K obrannému systému města patřila kromě věže a hradeb na obvodu historického centra i předsunutá opevnění na strategických vyvýšených místech okolo města.

Sakrální stavby

Při procházkách městem narazíte téměř na každém rohu na chrám, baziliku, kostel, kapli nebo kapličku. Koneckonců, první osada vznikla po roce 1101 u benediktinského kláštera a město ve 13. století pod kostelem sv. Martina.

Meziválečná architektura

Třebíč není bohatá jen na historické památky, ale naleznete zde i moderní architektonicky významné budovy meziválečného období.