Home >Co vidět >Památky >Stopy holocaustu v Třebíči

Stopy holocaustu v Třebíči

Na řadě míst po celém městě je dnes možné najít řadu drobných památek, které jsou vzpomínkou na třebíčské oběti holocaustu.  Patří mezi ně například tzv. stolpersteiny, Kameny zmizelých. Kameny jsou vsazeny do dlažby a obsahují stručně popsané tragické osudy.

Do života Židů, kteří v Třebíči žili po staletí vedle svých křesťanských sousedů, neblaze zasáhla druhá světová válka. Židovské obyvatelstvo v roce 1942 deportovali do Terezína a následně do vyhlazovacích táborů na východě. Válku přežila pouze malá část z nich a ti už nedokázali židovskou komunitu znovu obnovit. Po židovské komunitě zůstala jen vzpomínka v podobě dodnes výjimečně zachovalé židovské čtvrti, která je z urbanistického i historického hlediska evropským unikátem.

Před některými domy třebíčských Židů jsou usazeny stolpersteiny tzv. Kameny zmizelých. Jedná se o symbolické dlažební kostky vsazené do chodníků před domy obětí holocaustu. Kostka nese mosaznou destičku s údaji o zmizelém člověku: jméno, datum narození, deportace a úmrtí.

Tyto kameny jsou projektem německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem. Iniciativa se rychle rozšířila do celého Německa, dnes stolpersteiny najdeme kromě Německa také po celé České republice, v Rakousku, Nizozemí, Maďarsku, Itálii, Norsku a dalších evropských zemích.

První tři Kameny zmizelých byly v Třebíči položeny v roce 2013, z toho dva v židovské čtvrti, třetí na Karlově náměstí u tzv. Černého domu. S pokládáním stolpersteinů se pokračovalo v roce 2016 a 2018.

Pamětní desky a památníky obětem nacistické perzekuce je možné najít například na židovském hřbitově, v Zadní synagoze a u Přední synagogy v Židovské čtvrti, u budovy gymnázia na Masarykově náměstí nebo na Gorazdově náměstí.

Celý text

Kontakt

TIC Zadní Synagoga

Subakova 1/44, 674 01 Třebíč
tel.: +420 568 610 023
e-mail: infosynagoga@mkstrebic.cz
web: www.visittrebic.eu

 

Poznámka

Od r. 2017 je v Zadní synagoze zřízena veřejná sbírka, jejíž výtěžek bude použit na výrobu dalších stolpersteinů.

Napište nám

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Doplňující informace:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit