Home >Co vidět >Třebíčské památky >Stopy holocaustu v Třebíči

Stopy holocaustu v Třebíči

Kameny zmizelých

Na mnoha místech po celém městě je dnes možné najít řadu drobných připomínek třebíčských obětí holocaustu. 

Do života Židů, kteří v Třebíči žili po staletí vedle svých křesťanských sousedů, neblaze zasáhla druhá světová válka. Židovské obyvatelstvo v roce 1942 bylo deportováno do Terezína a následně do vyhlazovacích táborů na východě. Válku přežilo pouze několik osob a ty už nedokázaly židovskou komunitu znovu obnovit. Zůstala po ní dodnes výjimečně zachovalá židovská čtvrť, která je z urbanistického i historického hlediska evropským unikátem.

Před některými domy třebíčských Židů jsou usazeny tzv. Kameny zmizelých. Jedná se o symbolické dlažební kostky připomínající oběti holocaustu. Kostka nese mosaznou destičku s údaji o zmizelém člověku: jméno, data narození, deportace a úmrtí.

První tři Kameny zmizelých byly v Třebíči položeny v roce 2013, z toho dva v židovské čtvrti, třetí na Karlově náměstí u Černého domu. S pokládáním se pokračovalo v roce 2016, 2018 a 2019. Kvůli koronavirové situaci bylo pokládání roku 2020 přesunuto na rok následující.

Pamětní desky a památníky obětem nacistické perzekuce je možné najít například na Židovském hřbitově, v Zadní synagoze a u Přední synagogy v židovské čtvrti, u budovy gymnázia na Masarykově náměstí nebo na Gorazdově náměstí.

 

Celý text

Kontakt

TIC Zadní Synagoga

Subakova 1/44, 674 01 Třebíč
tel.: +420 568 610 023
e-mail: infosynagoga@mkstrebic.cz
web: www.visittrebic.eu

 

Poznámka

Od r. 2017 je v Zadní synagoze zřízena veřejná sbírka, jejíž výtěžek bude použit
na výrobu dalších Kamenů zmizelých (stolpersteinů).

 
KAMENY ZMIZELÝCH - MAPA

Napište nám

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Doplňující informace:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit