Home >Co vidět >Třebíčské památky >Židovský hřbitov

Židovský hřbitov

Místo klidu a úcty

Jeden z největších a nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v České republice byl jako součást židovské čtvrti v roce 2003 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nachází se na severním svahu kopce Hrádku a z židovské čtvrti k němu vede klikatá vozová cesta.


Židovský hřbitov vznikl na současném místě v 1. polovině 17. století. Nejstarší náhrobek je datován k roku 1631, hřbitov tedy vznikl nedlouho předtím. V roce 1888 byl hřbitov rozšířen na dnešní výměru 11 772 m2. Nachází se na něm asi 11 000 hrobů a 3 000 náhrobků. Na hřbitově je pochováno mnoho významných osobností, například rabíni J. J. Pollak a S. Pollak.

Důstojný pohřeb obyvatel ghetta obstarávalo tzv. Svaté bratrstvo (chevra kadiša), jež se staralo o zesnulé, nemocné a o nejchudší příslušníky obce. Členství v bratrstvu bylo považováno za společenskou poctu bez ohledu na majetek či sociální status.

V blízkosti vchodu na hřbitov vyrostla v roce 1903 nová obřadní síň, kde se konalo poslední rozloučení se zesnulými. V areálu hřbitova stojí památník židovských vojáků z 1. světové války a památník obětí rasové genocidy za 2. světové války.

Celý text

Kontakt

TIC Zadní Synagoga

Subakova 1/44, 674 01 Třebíč
tel.: +420 568 610 023
e-mail: infosynagoga@mkstrebic.cz
web: www.visittrebic.eu

Otevírací doba

listopad - březen

pondělí - neděle 9:00-16:00

duben - říjen

pondělí - neděle 9:00-18:00

 

Vstupné

dobrovolné

Poznámka

Židovský hřbitov je volně přístupný veřejnosti. V případě zájmu o prohlídku s průvodcem kontaktujte pracovníky TIC Zadní synagoga. 

Komentované prohlídky hřbitova nejsou možné v sobotu kvůli svátku šabat. 

 

Napište nám

Jméno a příjmení: *
E-mail: *
Doplňující informace:
* - Takto označené položky je nutné vyplnit