Bledule jarní

Jarní energie a radost

Sněhobílou atrakci, trvající zhruba tři týdny, vyhledávají každoročně tisíce lidí. Děje se tak díky desetitisícům kvetoucích bledulí. Na několika místech tvoří květiny souvislý zeleno-bílý koberec. A kde je hledat? Vydejte se do přírodní rezervace Jechovec nebo do přírodní rezervace Blatná hráz.

Nabít se jarní energií a radostí z probouzející se přírody. To je hlavní cíl výletníků mířících do přírodních rezervací, ozdobených bílými květy bledule jarní.

Přírodní rezervace Jechovec

Tuto přírodní rezervaci najdete na Telčsku, konkrétně v Markvartické pahorkatině. V podrostu podmáčených lesů, tvořených olší lepkavou, olší šedou a smrkem ztepilým, najdete na jaře koberce bledule jarní. Vedle ní kvete orsej jarní, prvosenka vyšší, ptačinec hajní a plicník tmavý. V létě dominuje kopřiva dvoudomá. Zamokřené sníženiny jsou ideálním stanovištěm pro řadu druhů obojživelníků, k nimž patří ropucha obecná, skokan hnědý a čolek horský. Mezi stromy poletuje střízlík obecný, drozd brávník, červenka obecná a pěnice černohlavá.

Přírodní rezervace Blatná hráz

Tato rezervace leží nedaleko obce Želetava na Třebíčsku. Olšiny lemující břehy meandrujícího potoka a monokulturu smrku ztepilého na jaře zaplaví bledule jarní, sasanka hajní, krabilice chlupatá, prvosenka vyšší a kozlík dvoudomý. Během léta dominuje kapradí s řeřišnicí hořkou a pryskyřníkem plazivým. Zamokřená místa obývá ostřice, mokrýš střídavolistý a devětsil bílý.

Celý text

GPS

Přírodní rezervace Jechovec

49°10'38.647"N, 15°34'32.599"E

 
Přírodní rezervace Blatná hráz
49°9'17.691"N, 15°42'57.974"E