Home >Co vidět >Přírodní zajímavosti

Přírodní zajímavosti

Příroda ve městě

Ve městě bohatém na kulturu a významné památky UNESCO není nouze ani o kontakt s přírodou. Přímo v Třebíči je zeleň zastoupená v podobě městských parků, sadů a lesoparků. Na svých procházkách potkáte také řadu památných a zajímavých stromů.

Hvězdárna Třebíč

Sledovat Jupiter na jižním obzoru, hvězdnou oblohu či Měsíc, který je v úplňku, to všechno nabízí hvězdárna v Třebíči. Do vesmíru nahlédnete pomocí dalekohledu za přítomnosti zkušeného astronoma, který vám podá odborné informace o jevech probíhajících na obloze.

Přírodní park Třebíčsko

Typickou krajinu Českomoravské vrchoviny naleznete jen pár kilometrů severně od Třebíče v přírodním parku Třebíčsko. Chráněná oblast je tvořená balvanitými ostrůvky s lesíky a křovinami, rybníky, remízky i jednotlivými stromy v mírně zvlněné pahorkatině. Část přírodního parku Třebíčsko se překrývá s ekologickým mikroregionem Horácko, který je považován za jeden z ekologicky nejčistších v republice.

Koniklece na Třebíčsku

Nejkrásnější květy jara, které jsou raritou přírodního parku Třebíčsko, najdete hned na třech lokalitách.

Velký Javor

Nejmohutnější a pravděpodobně i nejstarší žijící javor v České republice se zcela dutým kmenem, do kterého se vejde několik dospělých osob, stojí na okraji lesa asi 300 m od osady Věstoňovice 11 km severně od Třebíče.

Bledule jarní

Sněhobílou atrakci, trvající zhruba tři týdny, vyhledávají každoročně tisíce lidí. Děje se tak díky desetitisícům kvetoucích bledulí. Na několika místech tvoří květiny souvislý zeleno-bílý koberec. A kde je hledat? Vydejte se do přírodní rezervace Jechovec nebo do přírodní rezervace Blatná hráz.

Dalešická přehrada

Desítky kilometrů vodní plochy, hloubka místy až 85,5 metrů, zříceniny, příkré zarostlé stráně, ale i klidná místa pro rybáře a pláž s kempem, to vše nabízí Dalešická přehrada kousek od Třebíče po proudu řeky Jihlavy. Vodní hladinu brázdí výletní loď Horácko a nad údolím vedou mnohakilometrové turistické cesty i cyklotrasy.

Mohelenská hadcová step

Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step patří mezi nejcennější v České republice. Pestrost vegetace, fauny a flory dává tomuto místu jedinečnost a unikátnost.