Home >Co vidět >Přírodní zajímavosti

Přírodní zajímavosti

Příroda ve městě

Příroda ve městě

Parky a památky

Ve městě bohatém na kulturu a významné památky UNESCO není nouze ani o kontakt s přírodou. Přímo v Třebíči je zeleň zastoupená v podobě městských parků, sadů a lesoparků. Na svých procházkách potkáte také řadu památných a zajímavých stromů.

Geostezka v Týnském údolí

Geostezka v Týnském údolí

Sbírka 16 hornin

Geologie Třebíčska a okolí je pestrá a horniny překvapivě velmi staré. Vévodí jim slavný třebíčský žulosyenitový pluton. Aby návštěvníci poznali stavbu regionu a nemuseli kvůli tomu procestovat všechny lomy na Vysočině, dovezli jsme bloky hornin na jedno místo, do geoexpozice v Týnském údolí.
Keltský stromový kalendář v Týnském údolí

Nejkrásnější květy jara, které jsou raritou přírodního parku Třebíčsko, najdete hned na třech lokalitách. Keltský stromový kalendář se nachází v Týnském údolí v Třebíči. Stezka má 21 zastavení u 21 stromů. Po načtení QR kódů se zobrazí zajímavosti o stromu a informace o možných vlastnostech lidí narozených ve znamení daného stromu.


 

Přírodní park Třebíčsko

Přírodní park Třebíčsko

Krásný výlet krajinou

Vyrazte s rodinnou na krátký výlet! Typickou krajinu Českomoravské vrchoviny naleznete jen pár kilometrů severně od Třebíče v přírodním parku Třebíčsko. Chráněná oblast je tvořená balvanitými ostrůvky s lesíky a křovinami, rybníky, remízky i jednotlivými stromy v mírně zvlněné pahorkatině. Část přírodního parku Třebíčsko se překrývá s ekologickým mikroregionem Horácko, který je považován za jeden z ekologicky nejčistších v republice.

Hvězdárna Třebíč

Hvězdárna Třebíč

Objevte nekonečný vesmír

Sledovat Jupiter na jižním obzoru, hvězdnou oblohu či Měsíc, který je v úplňku, to všechno mnoho dalšího nabízí planetárium a hvězdárna v Třebíči. 

 


Koniklece na Třebíčsku

Koniklece na Třebíčsku

Pestrobarevné květiny

Nejkrásnější květy jara, které jsou raritou přírodního parku Třebíčsko, najdete hned na třech lokalitách.

Velký Javor

Velký Javor

Památný strom

Nejmohutnější a pravděpodobně i nejstarší žijící javor v České republice se zcela dutým kmenem, do kterého se vejde několik dospělých osob, stojí na okraji lesa asi 300 m od osady Věstoňovice 11 km severně od Třebíče.

Bledule jarní

Bledule jarní

Jarní energie a radost

Sněhobílou atrakci, trvající zhruba tři týdny, vyhledávají každoročně tisíce lidí. Děje se tak díky desetitisícům kvetoucích bledulí. Na několika místech tvoří květiny souvislý zeleno-bílý koberec. A kde je hledat? Vydejte se do přírodní rezervace Jechovec nebo do přírodní rezervace Blatná hráz.

Dalešická přehrada

Dalešická přehrada

Plavba lodí a mnoho dalšího

Desítky kilometrů vodní plochy, hloubka místy až 85,5 metrů, zříceniny, příkré zarostlé stráně, ale i klidná místa pro rybáře a pláž s kempem, to vše nabízí Dalešická přehrada kousek od Třebíče po proudu řeky Jihlavy. Vodní hladinu brázdí výletní loď Horácko a nad údolím vedou mnohakilometrové turistické cesty i cyklotrasy.

Mohelenská hadcová step

Mohelenská hadcová step

Národní přírodní rezervace

Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step patří mezi nejcennější v České republice. Pestrost vegetace, fauny a flory dává tomuto místu jedinečnost a unikátnost.