Home >Co vidět >Přírodní zajímavosti >Hvězdárna Třebíč

Hvězdárna Třebíč

Objevte nekonečný vesmír

Sledovat Jupiter na jižním obzoru, hvězdnou oblohu či Měsíc, který je v úplňku, to všechno nabízí hvězdárna v Třebíči. Do vesmíru nahlédnete pomocí dalekohledu za přítomnosti zkušeného astronoma, který vám podá odborné informace o jevech probíhajících na obloze.

Hvězdárna se stala místem, kam lidé chodí pozorovat noční oblohu. Kromě toho jsou v nabídce i různé tematické programy a astronomické kroužky pro děti i dospělé. Otevírací dny pro veřejnost jsou každý pátek, bez ohledu na počasí a v sobotu pouze za příznivého počasí, protože pozorovat lze, jen pokud není zataženo. Většinou se jde ven a pokud podmínky pozorování nedovolí, probíhá povídání o astronomii v sále hvězdárny. Když se při povídání protrhá obloha, vyráží se ven k dalekohledu. V pátek je tedy program vždy. V sobotu jen při dobrém počasí, proto je nutné, aby bylo alespoň půl oblohy odtažené. Skutečně naplno si však noční oblohu vychutnáte, jen pokud je zcela jasno a Měsíc je okolo novu.

Na pozemku třebíčské hvězdárny jsou i Astronomické hodiny postavené (neformální) skupinou mládeže. Ciferníky ukazují čas v Třebíči a ve čtyřech světových metropolích (Tokio, Moskva, Londýn, New York), aktuální fázi Měsíce, datum, časy východu a západu Slunce a největší ciferník je astronomický zvěrokruh, který ukazuje zdánlivou polohu Slunce v souhvězdích.

Celý text

Kontakt

Hvězdárna Třebíč

Švabinského 1310/5, 674 01 Třebíč

GPS: 49°12'25.711"N, 15°52'33.114"E

tel.: +420 724 188 158
e-mail: hvezdarna@ddmtrebic.cz
web: www.ddmtrebic.cz/hvezdarna

Otevírací doba

Otevírací časy se během roku mění v závislosti na západu Slunce.

Poznámka

Po dohodě lze domluvit přednášku pro školky, školy a individuální skupiny.