Home >Tipy na výlety >Tipy na výlety pro páry >Historie a chutě Třebíče

Historie a chutě Třebíče

Procházka Karlovým náměstím

Třebíčské Karlovo náměstí je sedmé největší v České republice. Je fakt velké a my vás na něj teď vezmeme.

Čeká vás krásná procházka se zastaveními u historických domů a v kavárnách s úžasnými domácími dezerty a širokým výběrem kávy. Zajít si můžete i na oběd – na tradiční obědové menu, nebo do steakové restaurace Black house i do moderní a mezi Třebíčáky oblíbené vietnamské restaurace Viet Gao, třeba na čerstvé sushi.

Malovaný dům postavil italský kupec pro svou lásku

S romantickým příběhem ze 16. století se pojí Malovaný dům. Benátský kupec Francesco Calligardi jezdil se svým otcem do Třebíče za obchodem. Zamiloval se tady do mladé dívky Albíny. Jenže otec jim jejich lásku nepřál. Záhy na to onemocněl, a tak Francesco vyrazil do Třebíče sám. A už tu zůstal. Oženil se s láskou svého života a postavil pro ni renesanční dům s bohatou sgrafitovou výzdobou. Na začátku 20. století dělníci tuto úchvatnou výzdobu odkryli. A vy se při pohledů na Malovaný dům můžete přenést do dávné minulosti.

 

Sgrafitová výzdoba dalších domů

Nejstarší sgrafitové průčelí, které tvoří typická renesanční psaníčka z roku 1563, má Dům u hradeb. Kousek dál uvidíte Černý dům, kterému se také říká Ráblův dům. To proto, že je koupil v 17. století mydlářský mistr Jan Rábl, kompletně ho přestavěl a fasádu směrem k náměstí nechal vyzdobit krásnými sgrafity. Dnes uvnitř najdete restauraci Black house. Je libo steak? Račte vstoupit.

 

Řemeslnické krámky na Staré poště

Průjezd do dvorku zdobí velký starý pošťácký znak s nápisem Na staré poště. Původně totiž toto místo sloužilo na vyměňování poštovních koní při dlouhých cestách. Bylo to dávno, dávno před objevením parní lokomotivy a e-mailu. Ve dvoře stály sýpky, konírny a sklady. Dnes tu najdete drobné krámky.

 

Fuchsova městská spořitelna

Samostatnou československou republiku vyhlásili v Třebíči 29. října 1918 z tribuny Havlínova domu. Měl by to být nejstarší dům v Třebíči. V roce 1933 ho zbořili a postavili budovu podle projektanta Bohuslava Fusche. Dlouhou dobu zde sídlila městská spořitelna. Dnes úředníci Správy sociálního zabezpečení. Budově místní říkají Fuchsova spořitelna a patří k významným architektonickým památkám funkcionalismu.

 

Sraz u Cyrila

Na třebíčské náměstí dohlížejí svatý Cyril a Metoděj. Na sousoší, které vytesal Bernard Seeling, se Třebíčané složili. Stojí na místě, kde se původně nacházel pranýř a popraviště. V Praze si lidé dávají schůzky pod ocasem, tedy u sochy sv. Václava naVáclavském náměstí. V Třebíči se zažila věta – Potkáme se u Cyrila. Myšleno u sousoší Cyrila a Metoděje.

 

Skupinová komentovaná prohlídka Karlova náměstí

Plánujete výlet do Třebíče a zajímají vás příběhy domů na Karlově náměstí? Zarezervujte si týden dopředu komentovanou prohlídku, která je od pěti do dvaceti osob. Během 45 minut se seznámíte se zajímavými místy a uvidíte různé detaily na domech, kterých si při běžné procházce nevšimnete.

 

Pohled na Karlovo náměstí z městské věže

Když vystoupáte na městskou věž, která je součástí kostela sv. Martina, uvidíte Karlovo náměstí jako na dlani. Octnete se na ochozu věže, která je dominantou Třebíče a má jedno třebíčské nej. Na věži se totiž nachází největší ciferník v Evropě.

 

Unikátní model Karlova náměstí a Třebíče

Model Třebíče z roku 1835 v měřítku 1:100 vyrobil zdejší rodák Stanislav Vrška. Pracoval na něm tři roky, má délku pět metrů, šířku tři metry. Je z letecké překližky a lipového dřeva. Rok 1835 zvolil proto, že existují mapy z té doby. V roce 1860 vznikla první fotografie města, podle toho věděl, jak vypadaly fasády. „Vzhledem k tomu, že Třebíč v roce 1822 zpustošil obrovský požár, dá se předpokládat, že o třináct let později už byly domy opravené a do roku 1860 se jejich podoba výrazně neměnila," vysvětlil autor modelu města. Model uvidíte v třebíčském kulturním domě Pasáž. Umístění je o to lepší, že obrovská prosklená stěna místnosti nabízí pohled na město a díky tomu můžete porovnávat historii se současností. Vstupné je zdarma. Na prohlídku vás vezmou průvodci z turistického informačního centra Národní dům, které se nachází na Karlově náměstí.

 

Celý text