Ochutnej Třebíč

Zámecký areál, Židovská čtvrť, místní gastronomie

Co ochutnat v Třebíči a kam zajít? Za dobrým jídlem a pitím v Třebíči projděte kolem památek UNESCO, zámeckým areálem i židovskou čtvrtí. Po cestě se zastavte na bramborový pekáč, židovské cukroví nebo ochutnejte košer whisky.

Procházka zámeckým areálem

 

Centrum Lihovar, Nad Zámkem 7, 674 01 Třebíč

V atraktivním prostředí historického lihovaru nabízíme výbornou kuchyni, 6 typů čepovaného piva z Podklášterního pivovaru. Po dobrém obědě můžete navštívit i Muzeum Jaguárů přímo v místě restaurace, po domluvě možná i exkurze v pivovaru.

 

 

Farní kavárna, Zámek 2 

V loňském roce se podařilo opravit dvě místnosti v přízemí fary a vznikl tak prostor k dalšímu setkávání farníků. V turistické sezóně se kavárna otevírá i turistům. Nabízí výbornou kávu, domácí zákusky a drobné občerstvení


Procházka židovskou čtvrtí

 

Třebíčská whisky - Trebitsch old town distillery, L. Pokorného 59

V třebíčské židovské čtvrti přímo v domě zapsaném na seznamu památek UNESCO najdete náš první stylový whisky bar. V citlivě rekonstruovaném příjemném prostředí můžete ochutnat všechny dostupné druhy místní whisky TREBITSCH, výbornou kávu i další nápoje. Součástí baru je daňový sklad, kde část naší whisky zraje.

 

 

Bramborové pekáče, židovské cukroví, žitný chléb - kavárna Vrátka

Najdete nás v třebíčské židovské čtvrti zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Naše kavárna se od těch, které znáte, malinko liší – obsluhují v ní handicapovaní, kteří tak mají možnost začlenit se do běžného života.
Ochutnat u nás můžete kávu a další nápoje, ale také zákusky, které připravujeme přímo v naší pekárně. Nejedná se tedy o zboží dodávané velkými řetězci, ale o zákusky, jejichž chuť bude jistě srovnatelná s těmi, které Vám pekla maminka či babička. Používáme staré tradiční postupy, čerstvé suroviny, máslo a pravou vanilku.

 

 

Košér produkty – Kavárna u Židovské brány, L. Pokorného 10/3

Ochutnejte naše dezerty a unikátní kosher produkty. Vychutnejte si výjimečnou chuť kávy La Boheme a dalších nápojů z této kávy.

      

 

A JAKÁ JE TŘEBÍČSKÁ GASTRONOMIE?

Skladba stravy na Horácku je podobná jako v jiných chudobnějších horských regionech a odlišuje se svou prostotou a zachováváním archaičtějších stravovacích návyků od bohatých nížinných regionů.

Základem stravy ve středoevropském prostoru byl chléb, ale zdaleka ne vždy ho bývalo na Horácku dostatek. Často se pekl ze žita, ale v v starších dobách se pekl i z ovsa (především v horských osadách např. ve Skleném, protože se žita rodilo málo) nebo se přidával i hrách. Ke chlebu se všichni chovali s velkou úctou a k jeho přípravě i požívání při určitých příležitostech se pojilo množství obřadů.

V souvislosti s přijetím nové plodiny - brambor začal postupný ústup použití jídel z řepy (vodnice, tuřínu), luštěnin (hrách, čočka) a jiných obilovin právě na úkor jídel bramborových. Časté byly pokrmy z brambor pečených, vařených i smíchaných s nejrozličnějšími ingrediencemi.


Příklady typické horácké kuchyně:

Kyselka, keselka

Ve vodě se dá uvařit hrst kysaného zelí a kousky brambor, do níž se dá záklechtka - podmáslí nebo kyselé mléko se smíchá s několika lžicemi mouky, osolí a dobře rozmíchá. Vlije se do vařící polévky a odstaví se z plotny.

kyselka

1 l podmáslí, 1 l vody, 50 dkg brambor, 6 dkg másla, 4 dkg hladké mouky, 2 - 3 vejce, sůl, kmín

Oškrábané a na kostičky nakrájené brambory zalijeme vroucí vodou, osolíme, a když změknou, zahustíme vývar jíškou připravenou z poloviny másla a mouky a přidáme podmáslí. Za stálého míchání polévku povaříme, okořeníme ji kmínem, přidáme druhou poloviny čerstvého másla a nakonec do polévky rozklepneme vejce. Chvíli povaříme mírným varem a podáváme.


Polévka houbová (horácká)

kg hub, 4 brambory, 1 cibulka, 1 lžíce másla, 1 kelímek zakysané smetany a 1 lžíce mouky, sůl, kmín

Dáme vařit do vody se solí a kmínem několik oškrábaných a pokrájených brambor. Zatím na omastku zpěníme drobně pokrájenou cibuli, přidáme očištěné a rovněž pokrájené houby, nejlépe hřibovité, a dusíme je. Pak je přidáme do polévky, a když se brambory dovářejí, zatřepeme ji smetanou s moukou


Mrzáky 

Zbytky masa, škvarků nebo uzeného se umelou, přidá se hrubá krupice, může se přidat i brambora. Přidáme vývar, aby vzniklo řidší těsto a dále sůl, pepř, majoránku a česnek podle chuti a necháme půl hodiny stát. Pečeme na vymazaném pekáči. Jí se teplé i studené, např. ke kávě.


Drštička

Ustrouhané vařené a syrové brambory se smíchají s trochou mouky, přidá se vajíčko, česnek, sůl, pepř, majoránka, kmín a na pomaštěném plechu upeče. Občas se přidávala i vepřová krev. Krájí se na čtverce a jí teplé i studené.


Peciválky

Do nakynulého kvásku z mléka, kvasnic a trochy cukru dáme asi 30 dkg polohrubé mouky, sůl a dvě vařené postrouhané brambory, vymícháme tužší těsto a necháme vykynout. Pak vyválíme na asi cm vysokou placku a vykrajujeme kolečka. Ty pečeme na holé plotně z obou stran. Po upečení je v hrnci spaříme horkou vodou a zbytek vody slijeme. Sypeme mletým mákem a cukrem a omastíme.


Pekáče (bramborové)

Z vařených brambor, mouky a soli se připraví těsto, vyválí se kulaté placky a ty se pečou suché na holé plotně. Po upečení se pomastí a posypou mákem.


Horácký závitek

40 dkg hovězího zadního masa, 12 dkg kvašeného zelí, 12 dkg cibule, 12 dkg brambor, 10 dkg oleje, 2 vejce, 4 dkg slaniny, 4 dkg hladké mouky, sůl a mletý pepř

Omyté hovězí maso nakrájíme na plátky, naklepeme, osolíme, opepříme a naplníme připravenou směsí.

Náplň: Na rozehřáté slanině podusíme zelí, přidáme na kostky nakrájené brambory, sůl, pepř a podusíme. Zalijeme rozšlehanými vejci a za stálého míchání spojíme.

Prochladlou nádivkou plníme závitky, svineme, spíchneme párátkem nebo jehlicí a opečme na tuku. Opečené závitky přendáme na osmaženou cibuli, zalijeme trochou vařící vody a dusíme doměkka. Potom závitky vyjmeme, šťávu zahustíme nasucho opraženou moukou, provaříme a přecedíme zpět na závitky. Nakonec ještě krátce povaříme. Jako přílohu podáváme vařené brambory nebo bramborové knedlíky.




Celý text