Home >Co vidět >Turistické cíle >Turistické cíle v okolí

Turistické cíle v okolí

Prozkoumejte krásy Vysočiny

Okolí Třebíče nabízí velké množství míst, která rozhodně stojí za to navštívit. 

Vyberte si z přírodních zajímavostí, zámků, zřícenin, muzeí i energetických staveb.

Ratibořice – Kozí farma (11 km)

Kozí farma Dvůr Ratibořice se specializuje na výrobky z kozího mléka, z nichž celá řada je označena značkou BIO. Chov koz se řídí pravidly ekologického zemědělství a na farmě je okolo 225 kusů bílých krátkosrstých koz. Kozí mléko se zpracovává v mlékárně, která je součástí farmy. Sortiment výrobků je široký, od mléka až po jogurty nebo sýry. Poznat život na farmě je možné po domluvě exkurze, jejíž součástí je návštěva stájí se zvířaty a ochutnávka výrobků z kozího mléka.

Sádek – Vinařské centrum (12 km)

Na severozápadním okraji znojemské podoblasti vyrostlo v roce 2003 Vinařské a kulturní centrum Sádek s vinicemi, hotelem, restaurací, udírnou, archivními sklepy, vinotékou a přírodním amfiteátrem. Pět hektarů vinohradu ve viniční trati Pod Sádkem se rozkládá v místech bývalých hraběcích vinic. Produkce místního vinohradu nabízí jakostní, kabinetní i přívlastková vína. Zvláštní pozornost je věnována výrobě vín ledových, výběru z cibéb a produkci biovín. Vinohrady můžete zblízka poznat na naučné vinařské stezce.

Dolní Vilémovice – Rodný dům Jana Kubiše (13 km)

V Dolních Vilémovicích stojí rodný dům Jana Kubiše, příslušníka československé zahraniční armády ve Velké Británií, který je známý jako hrdina protinacistického odboje. Osmadvacetiletý Jan Kubiš spolu se slovenským rotmistrem Jozefem Gabčíkem spáchali úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který plánoval Čechy poněmčit nebo zničit. V Dolních Vilémovicích rodný dům opravili a umístili tam stálou expozici o životě Jana Kubiše, kterou otevřeli v roce 2013, při stém výročí jeho narození. Prohlídka domu je možná po předchozí domluvě se správcem.

Budišov – Zámek a kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda (14 km)

Městys, jehož první zmínka pochází z roku 1194, zaujme barokním zámkem, který vznikl přestavbou původní vodní tvrze. Zámek je ve správě Moravského zemského muzea, které do prostor umístilo největší veřejnosti zpřístupněnou sbírku preparovaných živočichů. Zajímavostí Budišova je také farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda, jehož otočná korouhev je největší v České republice a je zapsána v Knize českých rekordů.

Heraltice - Hasičské muzeum (14 km)

Muzeum je umístěno v historickém domě, který byl vybudován na místě bývalé tvrze ze 13. století. Muzeum vzniklo svépomocí, vybudovali jej místní hasiči a je to jediné soukromé muzeum hasičské techniky na Vysočině. Seznámí vás s historií Heraltic, historií hasičského sboru Heraltice, který byl založen už v roce 1894. Můžete si zde prohlédnout historické hasičské prostředky od 80. let 19. století až po 60. léta 20. století. I když je muzeum malé, najdete zde i dva unikáty, které neuvidíte v žádném jiném muzeu v České republice. Prohlídky je nutno domluvit předem.

Koněšín – Letecké muzeum (14 km)

V leteckém muzeu Koněšín si prohlédnete exponáty civilního i vojenského letectví Československa a České republiky. V expozici najdete nejen letadla a vrtulníky, ale také velké množství exponátů spojených s letectvím a školním letectvím. Nahlédnout můžete také do kokpitů vystavených strojů.

Dašov – Muzeum Dašovský mlýnrozhledna Mařenka (15 km)

Přímo v Dašově můžete navštívit Muzeum Dašovský mlýn, jehož historie sahá do středověku a nabízí expozici mlynářství i venkovského života. Prohlídku muzea je nutné domluvit předem. Z osady Dašov vede naučná stezka na vrchol hory Mařenka se stejnojmennou rozhlednou.

Jaroměřice nad Rokytnou – Zámek a Muzeum Otokara Březiny (15 km)

Jaroměřice nad Rokytnou jsou známé hlavně díky baroknímu zámeckému areálu ve stylu francouzského Versailles, který kromě zámku zahrnuje také farní kostel sv. Markéty a rozsáhlý zámecký park. Veřejnosti přístupné je také Muzeum Otokara Březiny, mapující život tohoto významného českého básníka, který v Jaroměřicích nad Rokytnou žil.

Valeč - Zámek (15 km)

Renesanční zámek byl postaven Smilem Osovským v roce 1534. Po kompletní rekonstrukci je v zámeckých budovách umístěn hotel s restaurací, wellness centrum a historická část s prohlídkovým okruhem. Hotelová část nabízí možnost ubytování v historických i moderně vybavených pokojích nebo královských apartmánech s dobovým nábytkem. Prohlídka zámku je možná po domluvě s personálem hotelu.

Dalešice – Pivovar, přehrada a vodní elektrárna (19 km)

Dalešický pivovar, postavený počátkem 17. století, se proslavil v roce 1980, kdy zde režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. V zrekonstruovaném objektu dnes najdete Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, restauraci a hotel. Kouzlo dalešického pivovaru a typická vůně již z dálky láká návštěvníky na tradiční pivo, které se po dlouhá léta v Dalešicích vaří. Jméno obce nese i údolní nádrž vybudovaná v letech 1971-1978 na řece Jihlavě pro přečerpávající vodní elektrárnu Dalešice a pro potřeby Jaderné elektrárny Dukovany. Kromě využití pro energetiku se přehrada stala také rájem rybářů, turistů i cyklistů, neboť v blízkém okolí bylo vyznačeno několik desítek kilometrů cyklotras. Vody Dalešické přehrady od ledna 2012 brázdí výletní loď Horácko, která přepraví až 115 cestujících a pro cyklisty nabízí přepravu až 20 jízdních kol. Z paluby lodě si mohou pasažéři prohlédnout krásnou přírodu lemující přehradu.

Brtnice – Rodný dům Josefa Hoffmanna a zámek (21 km)

Město Brtnice leží v údolí říčky Brtnice a její název je odvozen od místa, kde stávaly včelíny (brtě). Nad městem stojí dominantní panorama bývalého kláštera a rozlehlého zámku. Původně gotický hrad z třicátých let 15. století, byl koncem 16. století přestavěn na renesanční sídlo. Návštěvníky na náměstí okouzlí renesanční radnice a barokní domy nebo zrekonstruovaný rodný dům secesního architekta a světoznámého designéra Josefa Hoffmanna.

Hrotovice – Naučná lesnická stezka a zaniklá osada Mstěnice (21 km)

Trasa naučné stezky je dlouhá 5 km a je určená převážně pro pěší turisty a cykloturisty. Stezka je zaměřená na lesní ekosystém a návštěvník zde může najít řadu vzácných druhů rostlin a živočichů. Uzavřený okruh naučné stezky se šestnácti zastávkami je přístupný z Hrotovic po městské komunikaci. Přístupová cesta vede od kostela kolem hřbitova směrem k vykopávkám středověké obce Mstěnice.

Náměšť nad Oslavou – Zámek, barokní most a muzeum řeznictví (22 km)

Charakteristickou památkou města je kamenný barokní most, dominantu města pak tvoří renesanční zámek, který nabízí ukázku gobelínů, cenných obrazů či historického nábytku. V zámecké knihovně je rozsáhlá sbírka knih (kolem 16 tisíc svazků). K zámku přiléhají zámecké parky a přírodní památka Náměšťská obora (lovecký revír z 15. století s rozlohou 326 ha). Obora je veřejnosti přístupná vždy v červenci a srpnu, kdy zde můžete spatřit daňky. Kousek od náměstí můžete navštívit muzeum představující exponáty s řeznickou tematikou, které mapují zpracování masa od roku 1850. Průvodci jsou zkušení pracovníci provozu a výklad obohatí o příběhy ze života řezníků.

Kralice – Památník Bible Kralické (25 km)

V budově sousedící s bývalou tvrzí, kde v letech 1578–1620 nalezla útočiště tajná bratrská tiskárna, je v dnešní době umístěn památník Bible kralické. Bratská tiskárna zde tiskla nejen knihy náboženského charakteru, ale také nejrůznější světská díla a učebnice. Nejvýznamnějším produktem se stala Bible kralická, která patří nejen k vrcholům tiskařského umění v našich zemích, ale také k pokladům českého jazyka. Bible kralická přispěla k uchování a rozvíjení českého jazyka v pozdějších dobách protireformace a exilu.

Příseka – Muzeum autíček (26 km)

V nově zrekonstruovaném zámku, jehož minulost sahá až do 15. století, si připomenete hračky, se kterými jste si hráli jako děti. Expozice nabízí přibližně deset tisíc exponátů a k vidění jsou nejen autíčka, ale i jiné hračky, které byly vyráběné na území České republiky, Slovenska, Německa, USA, Číně a Japonsku.

Rokštejn – Zřícenina hradu (26 km)

V údolí říčky Brtnice mezi Přímělkovem a Panskou Lhotou se tyčí hradní zřícenina se zbytky dvou paláců jednoho z nejstarších moravských hradů. Návštěvníka již z dálky vítá silueta obnovené čtyřhranné hradní věže. Ke hradu i do údolí je nejlepší přístup od vlakové zastávky Přímělkov, odkud vede zelená značka až k rozhlehlé zřícenině ze 14. století. Délka trasy je 3 km.

Dukovany – JE Dukovany (30 km)

Když se řekne Dukovany, mnoho lidí si vybaví Jadernou elektrárnu Dukovany, jeden z pilířů české energetické soustavy. Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany seznámí návštěvníky zábavnou formou s principem výroby elektrické energie v jaderných elektrárnách. Na názorných trojrozměrných modelech si každý zájemce může prohlédnout, jak vypadá reaktor, reaktorový blok nebo jak se nakládá s použitým palivem. Exkurze v IC JE Dukovany je třeba objednat vždy předem. 

Telč – Památka UNESCO (34 km)

Město Telč s historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Přímo z náměstí vstoupíte do telčského zámku, skvostného renesančního sídla zdobeného štukem a sgrafitem, které se zrcadlí na hladině rybníka. V prostorách zámku se ocitnete jako v pohádce a můžete hádat, které pohádky se tady natáčely. Okolo zámku se projdete upravenou renesanční zahradou s arkádami a zámeckým parkem s půvabným klasicistním skleníkem.

Jihlava – Zoo, podzemí a hradby (36 km)

Hlavním lákadlem krajského města je zoologická zahrada, která leží v malebném údolí říčky Jihlávky, jen pár kroků od centra. V areálu, který se postupně rozšiřuje a modernizuje, můžete vidět více než 200 druhů zvířat. Zoo je známá i chovem perských levhartů, které kromě Jihlavy najdete pouze v Zoo Dvůr Králové. Při procházce městem můžete navštívit některý z kostelů, projít se po městských hradbách nebo zavítat do jihlavského podzemí.

 

Pro plánování výletů do okolí můžete využít Výletní noviny, kde jsou přehledně zpracovaná zajímavá místa v třebíčském regionu.

Celý text